Háziorvostan

Legionella pneumonia antibiotikum kezelése: mit válasszunk?

A Legionella pneumonia magas mortalitással járó fertőzés, a betegek gyakran szorulnak  intenzív terápiás ellátásra. Kezelésére - tekintettel a kórokozó intracellularis jellegére – az intracellularisan ható antibiotikumok közül a makrolidok vagy a légúti fluorokinolonok a megfelelő választás. Azok a betegek, akik a kórházi felvételük első 24 órájában megfelelő antiobiotikum kezelést kapnak, 54.2 %-uk kerül intenzív osztályra, ugyanakkor akik nem kapják meg időben a megfelelő kezelést, azoknak már a 80.4 %-uk kerül súlyos állapotba. A fertőzés 70%-a területen szerzett. Halálozása magas (4-23%), és nagyban függ attól, hogy a beteg intenzív ellátást igényel-e.  

2024.04.23. Háziorvostan

Az epilepszia és a COVID-19-hez kapcsolódó kórházi kezelés és halálozás kockázata: egy populáció-alapú tanulmány

Epilepsziás embereknél (PWE) a gyanú szerint fokozottan fennáll a súlyos COVID-19 kockázata. Fontos ennek a kockázatnak a megismertetése az érintettekkel, a tervezhető egészségügyi ellátás a és gondozás érdekében is. A tanulmány készítői megvizsgálták, hogy a PWE-k esetében nagyobb-e a kockázata annak, hogy ezek a betegek COVID-19 miatt kórházba kerülnek vagy meghalnak.

2024.04.16. Háziorvostan

A szifilisz felismerése nehéz

Mivel a szifiliszes esetek száma gyorsan emelkedik az Egyesült Államokban és máshol is, a klinikusoknak bele kell húzniuk, amikor egy olyan fertőzés diagnosztizálásáról és kezeléséről van szó, amelyre talán nem fordítanak elég figyelmet.

2024.04.12. Háziorvostan

Új gyógyszer vérzsírcsökkentésre?

A Silence Therapeutics sikeres, 36. hét utáni eredményeket jelentett be a zerlasiranról, egy hosszú hatású, lipoprotein „a”, Lp(a) szint csökkentésére irányuló, folyamatban lévő 2. fázisú vizsgálatából. A vállalat közleményében elmondta, hogy a vizsgálat a zerlasiránt a placebóval összehasonlítva az Lp(a)-szintek szignifikáns csökkenését mutatta a kiindulási értékhez képest a 36. héten, ami az elsődleges végpont.

2024.04.11. Háziorvostan

Észlelés és memória változás Covid-19 után

A 2019-es súlyos akut légzőszervi szindróma 2-es koronavírusa (SARS-CoV-2) által okozott betegség (Covid-19) utáni kognitív tünetek jól ismertek. Nem világos, hogy léteznek-e objektíven mérhető kognitív deficitek, és hogy ezek mennyi ideig maradnak fenn.

2024.03.27. Háziorvostan

Csodagyógyszer-e a metformin?

A metformin a 2-es típusú cukorbetegség első vonalbeli kezeléseként az Egyesült Államokban a legszélesebb körben felírt gyógyszerek közé tartozik. Csak 2021-ben a klinikusok több mint 91 millió alkalommal írták fel a gyógyszert - a 2004-es 40 millióhoz képest.

2024.03.22. Háziorvostan

A protonpumpagátlók káros hatásai cukorbetegségben

A protonpumpagátlók (PPI-k) kardiovaszkuláris (CV) kimenetelekre és mortalitásra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról számoltak be a népesség körében. A kutatók ezért megvizsgálták a PPI-k hatását a CV kimenetelére, illetve a teljes mortalitásra azoknál a diabetes mellitusban (DM) szenvedő idős embereknél, akikre vonatkozóan nem tisztázott a lefolyás.

2024.03.20. Háziorvostan