Gasztroenterológia

A cirrózisos betegek sürgősségi ellátása

A cirrózis kezeléséhez szükség van a sürgősségi osztályon (ED) alapuló ellátásra, azonban a cirrózissal kapcsolatos ED egészségügyi ellátás igénybevételének terheit alig tanulmányozták. Egy vizsgálat célja az volt, hogy az ED-használatot értékeljék az állami egészségügyi rendszeren belül, és a magas ED-használat (HEDU) és a nem-magas ED használat eredményeit összehasonlítsák.

Az AGA klinikai aktualitásai: vashiány anaemia

Ezt a szakértői elemzést az AGA Intézet Klinikai Gyakorlatok Frissítésének Bizottsága (CPUC), valamint az AGA igazgatótanácsa rendelte el, hogy időbeli iránymutatást nyújtson egy, az AGA tagsága számára rendkívül fontos klinikai témában, és a CPUC belső szakértői értékelésén, valamint a Clinical Gastroenterology and Hepatology standard eljárásain keresztül külső szakértői értékelésen esett át.

A rumináció szakirodalmi áttekintése

A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.

A savcsökkentő terápia és a migrén

A fejfájás a protonpumpa-gátlók (PPI-k) alkalmazása kapcsán előforduló mellékhatás. A közelmúltban a migrén kifejezetten a PPI-használat egy lehetséges mellékhatásaként jelent meg. Egy kutatás célja az volt, hogy a rendelkezésre álló adatok felhasználásával feltárja a migrén és a súlyos fejfájás előfordulása, valamint a savcsökkentő terápia – beleértve a PPI-ket, a H2-receptor-antagonistákat (H2RA-kat) és a generikus savlekötőket – alkalmazása közötti összefüggést, összehasonlítsa a PPI-k és a H2RA-k okozta kockázatot, valamint felmérje, hogy a savcsökkentő terápia által befolyásolt étrendi változtatások enyhíthetik-e a kockázatot.

Öt kiemelt szempont az eróziós nyelőcsőgyulladás betegségről

Az eróziós nyelőcsőgyulladás (EE) a nyelőcső hámjának krónikus irritáció következtében történő eróziója. Számos tényező okozhatja, de elsősorban a gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) következménye. Az EE fő tünetei a gyomorégés és a regurgitáció; egyéb tünetek lehetnek az epigasztrikus fájdalom, az odinophagia, az dysphagia, a hányinger, a krónikus köhögés, a fogerózió, a gégegyulladás és az asztma. A tünetek bizonyos kiváltó ételek fogyasztása vagy fekvés esetén súlyosbodhatnak. A differenciál diagnózis során  a nem eróziós nyelőcsőgyulladás, a Barrett-nyelőcső (BE) jönnek szóba. Az EE a GERD-esetek körülbelül 30%-ában fordul elő, és az EE az esetek 1%-13%-ában BE-vé alakulhat.

A protonpumpagátlók káros hatásai cukorbetegségben

A protonpumpagátlók (PPI-k) kardiovaszkuláris (CV) kimenetelekre és mortalitásra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról számoltak be a népesség körében. A kutatók ezért megvizsgálták a PPI-k hatását a CV kimenetelére, illetve a teljes mortalitásra azoknál a diabetes mellitusban (DM) szenvedő idős embereknél, akikre vonatkozóan nem tisztázott a lefolyás.