Cukorbetegség (diabetes mellitus)
A diabetes mellitus (cukorbetegség, cukorbaj) egyre gyakrabban kerül napjainkban diagnosztizálásra.
A diabetes mellitus (cukorbetegség, cukorbaj) egyre gyakrabban kerül napjainkban diagnosztizálásra.
Ezen összefoglaló a 2-es típusú cukorbetegek személyre szabott terápiájának indításához és vezetéséhez mutat ajánlást.
A klasszikus orális antidiabetikumok és inzulinkészítmények mellett az utóbbi években számos új antidiabetikum jelent meg, mely amellett, hogy szélesíti a terápiás lehetőségek palettáját, meg is nehezítheti a választást a mindennapi gyakorlatban. Az alábbi áttekintés a leginkább megfelelő kezelési stratégia kiválasztásában igyekszik segítséget nyújtani. Az első rész az egyes készítmények tulajdonságait tekinti át.
A cukorbetegség diagnózisakor a beteg gyakran megkérdezi: mire kell ezentúl odafigyelnem? A válasz pedig nem lehet egy-két szavas, hiszen a betegnek már a rendelő ajtaján kilépve el kell kezdenie a sokat emlegetett életmód-változtatást, és ehhez megfelelő tanácsokkal kell ellátnunk – ezeket a tanácsokat igyekszik összefoglalni a cikk.
Bár a gyermekkori 1-es típusú diabetesek jó compliance és az optimális glikémiás kontroll eltérése közötti összefüggést a gyakorlati útmutatók leírják, nem volt korábban a tanulmányok olyan szisztematikus összegzése, ami a jó compliance és a glikémiás kontroll összefüggését vizsgálta.
Mikor ajánljuk hypertoniás betegeknek a nem-gyógyszeres kezelés különböző lehetőségeit? A válasz egyszerű: mindig. "Csak" azt kell eldöntenünk, hogy a gyógyszeres kezelés helyett (leginkább: előtt), vagy mellette javasoljuk betegeinknek az alábbi életmódbeli megfontolásokat.
Egy friss megfigyelés alapján diabéteszesekben nagyobb valószínűséggel alakul ki pitvarfibrilláció, mint nem diabéteszesekben, és ez az összefüggés különösen erős nők esetében.