Az időskorban fogyasztott cukros italok nincsenek hatással a demenciára
A kínai Zhejiang Egyetem Orvostudományi Karának amerikai kutatókkal együttműködésben végzett tanulmánya nem talált összefüggést az időskori cukor- vagy mesterséges édesítőszerek fogyasztása és a demencia kialakulásának kockázata között.
Megváltoztathatja a jövőbeli terápiákat egy új génszerkesztési technika
Kutatók egy olyan új és ígéretes génterápiás megközelítést fedeztek fel, mely megváltoztathatja a jövőbeli terápiákat.
Új kezelés gyógyíthatja a súlyos 1-es típusú cukorbetegséget
Az 1-es típusú cukorbetegek egész életükben az inzulinkezelés bizonytalan egyensúlyától függenek. Ha az inzulin szintjük túl alacsonyra csökken, a sejtek nem tudják felhasználni a véráramban található cukrot, ami felhalmozódáshoz vezet, és károsíthatja a szerveket. Ha az inzulin szint túl magas, a betegek hipoglikémiába kerülnek, ami eszméletvesztést, görcsöket, kómát vagy halált okozhat.
Pár hónap alatt kétezerrel nőtt a műtéti várólistákon várakozók száma
Júniusban a három leghosszabb várólistán, azaz a csípő- és térdprotézisén, illetve szürkehályog-műtétén több mint 29 300-an várnak műtétre. Márciusban még ugyanezekre a beavatkozásokra 27 ezer beteg várt, írja a Portfolio a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő várólistái alapján.
Jóváhagyta az FDA a lenacapavirt, amely kiemelkedő hatékonyságot mutatott HIV-fertőzés megelőzésében
Az amerikai gyógyszerfelügyelet zöld lámpát adott annak a HIV elleni gyógyszernek, amely 9,99% és 100%-os hatékonyságot mutatott a HIV-fertőzés megelőzésében.
Súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát emeli a marihuánafogyasztás
A tanulmány szerint több szív- és érrendszeri megbetegedés kockázatát is drámaian emeli a kannabiszhasználat.
Heti egyszer szedhető tabletta forradalmasíthatja a skizofrénia kezelését
Sok skizofréniában, más pszichiátriai betegségekben vagy krónikus betegségekben, például magas vérnyomásban és asztmában szenvedő ember számára a gyógyszerek napi szedése nehézséget jelent. E probléma megoldására a MIT kutatói kifejlesztettek egy tablettát, amelyet hetente egyszer kell bevenni, és amely fokozatosan szabadítja fel a gyógyszert a gyomorban.
Több dokumentum árulkodik a magyar egészségügy leépüléséről
Egészségügyi hatósági dokumentumok tömegét dolgozta fel a Direkt36, hogy kiderítse, milyen indokokkal zárnak be kórházi osztályok.
Egy vérvizsgálat megmutathatja, mennyi ideig fogunk élni
Kutatók kifejlesztettek egy módszert, amellyel egyetlen csepp vérből vagy nyálból meg lehet állapítani a belső kapacitást (IC) és az életkorral járó hanyatlást. Szerintük a teszt felhasználható az öregedés nyomon követésére és a mentális és fizikai funkciók fenntartását célzó beavatkozások megtalálására.
A túl kevés és a túl sok alvás is növeli a halálozás és a stroke kockázatát
A túl kevés vagy a túl sok alvás is növeli a halálozás és a stroke kockázatát; a tartósan napi hét óránál kevesebbet vagy kilenc óránál többet alvók esetében nagyobb a halálozás rizikója – derül ki a Semmelweis Egyetem a GeroScience című folyóiratban publikált átfogó elemzésből.
A légzésmintáinkból kiderülhet, milyen a személyiségünk?
Egy új tanulmányban, mely a Current Biology folyóiratban jelent meg, a tudósok rájöttek, hogy minden ember légzési mintázata annyira egyedi, hogy egyfajta ujjlenyomatként szolgálhat.
Egy enzimgátló stratégia a neuroblastóma sejteket egészséges idegsejtekké alakítja át
A svéd Karolinska Institutet és a Lund Egyetem kutatói állatmodellekben két antioxidáns enzimgátló kombinálásával a rákos sejteket egészséges idegsejtekké alakították át.
Valóban nagy bajban van az egészségügyi alapellátás Magyarországon
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Háziorvosok Online Szervezete (HAOSZ) hétvégi rendezvényén beszélt az egészségügyi ellátás helyzetéről.