Infektológia

Egy vérvizsgálat elárulhatja, hogy meddig véd a védőoltás?

Hogy meddig tart egy vakcina védelme? Egy egyszerű vérvizsgálat megadhatja a választ. A kaliforniai Stanford School of Medicine kutatói azonosítottak egy molekuláris jelet a vérben, ami napokkal az oltás után jelenik meg, és előre jelzi az immunválasz tartósságát. A Nature Immunology januári számában közzétett felfedezés átalakíthatja a vakcinák fejlesztését, tesztelését és személyre szabását. A tanulmány betekintést nyújt abba is, hogy egyes vakcinák miért biztosítanak élethosszig tartó védettséget, míg mások hónapokon belül elveszítik hatékonyságukat.

2025.03.03. Infektológia

Mi újság a légúti fertőzések és a védőoltások terén?

A háziorvosi ellátásban továbbra sem csitul a légúti fertőzések miatti megjelenések száma. Az NNK légúti figyelőszolgálat adatai alapján a 8. héten még egy kicsit emelkedett is azon betegek száma, akik légúti panaszokkal fordultak orvoshoz. Ezek közül a fertőzések közül a dobogós helyet a szezonális influenza vírus szerezte meg, ezt követi az RSV, majd hátul kullog a SARS-CoV-2 vírus. A kórházba került beteg száma ugyanezt az etiológiai eloszlást mutatja.

2025.02.27. Infektológia

Az elhúzódó antibiotikum terápia: ártalmak értékelése az idősek körében

Az antibiotikum-expozíció csökkentése érdekében egyre gyakrabban javasolnak rövidebb idejű antibiotikum-terápiát. A kezelési időtartam valós hatásának számszerűsítését azonban akadályozza a megfigyeléses vizsgálatokban gyakran tapasztalt torzítás, illetve elfogultság. Egy vizsgálat célja az volt, hogy felmérjék a hosszabb, illetve rövidebb terápia ártalmait és előnyeit idősebb betegek esetében.

2025.02.13. Infektológia

Zoonózisok azonosítása a kanadai sarkvidéken

Egy új áttekintés szerint az állatok által terjesztett fertőző betegségek az Északi-sarkvidéken, bár ritkák, egyre gyakoribbak, mivel a régió egyre nagyobb globális érdeklődésre tart számot, és az éghajlatváltozás miatt átalakul.

2025.02.03. Infektológia

A WHO prioritásként kezeli az endemikus patogéneket az oltóanyag-fejlesztés szempontjából

A vakcinák fejlesztését hagyományosan a befektetők pénzügyi megtérülési lehetőségei, a járvány kitörések és az újonnan megjelenő betegségekre való konkrét összpontosítás vezérli. Egy új, szisztematikus megközelítés célja a kórokozók társadalmi-gazdasági és közegészségügyi kritériumok alapján történő rangsorolása volt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által vezetett csoport a Bill & Melinda Gates Alapítvány finanszírozásával közzétette azon endémikus kórokozók listáját, amelyek ellen sürgősen új vakcinákra van szükség.

2025.01.29. Infektológia

A szamárköhögés és az újszülöttek: miként húzzuk meg a határokat

Fenyegető arányban emelkedik a szamárköhögéses megbetegedések száma az Egyesült Államokban: a CDC szerint a 2024-es évben 4,5-szer több eset fordult elő, mint tavaly. Az újszülöttek szempontjából ez a rendkívül fertőző légúti betegség komoly veszélyt jelent – a baba védelme pedig a határok világos meghúzásával kezdődik.

2025.01.24. Infektológia

Gyanús kiütések Angliában

Szokatlanul magas volt az idén a rühes esetek száma Angliában. A 2024-es heti előfordulási arányok (100 ezer főre vetítve) jóval az 5 éves átlag felett vannak, és különösen magasak Észak-Angliában.

2024.12.26. Infektológia

A vonoprazan szerepe a H pylori eradikációjában

Egy új 10 napos kezelési mód, ami magába foglalja a szájon át szedhető, kálium-kompetitív savblokkoló vonoprazant, valamint a levofloxacint és az amoxicillint, szignifikánsan hatékonyabb volt a Helicobacter pylori fertőzés felszámolásában, mint az omeprazol, amoxicillin és klaritromicin hármas terápia - derült ki egy randomizált, többközpontú vizsgálat eredményeiből. A vonoprazannal végzett hármas terápiás kezelés általában jobban tolerálható volt, mint a 14 napos omeprazol-alapú kezelés.

2024.12.06. Infektológia

Új sürgősségi diagnosztikai teszt a majomhimlő igazolására

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) engedélyezte csütörtökön az Abbott Laboratories majomhimlő (mpox) diagnosztikai tesztjét sürgősségi használatra, ami az első ilyen jóváhagyás az ügynökség azon törekvése kapcsán, hogy növelje a vizsgálati kapacitásokat a betegség kitörésével küzdő országokban.

2024.12.02. Infektológia