Kardiológia

A krónikus szívelégtelenség kezelése krónikus vesebetegséggel szövődve

A krónikus vesebetegség (CKD) gyakori a szívelégtelenségben (HF) szenvedő betegek körében, és magas morbiditással, illetve mortalitással jár. A HF kezelésében az elmúlt évek során figyelemre méltó előrelépés történt az irányadó orvosi terápiák bevezetésével, ideértve a következőket: (1) béta-blokkolók, (2) a vese-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) gátlása (pl., angiotenzin-konvertáló enzim gátló [ACEi], aldoszteronreceptor-blokkoló [ARB] vagy angiotenzinreceptor-neprilizin-gátló [ARNI]); (3) mineralokortikoid-receptor-antagonisták (MRA) és (4) nátrium-glükóz-kotranszporter-2 gátlók (SGLT2i).

2024.09.10. Kardiológia

Biológikumok és kardiovaszkuláris események kockázata reumatoid artritiszben

A krónikus gyulladás fokozott kardiovaszkuláris kockázatot jelent reumatoid artritiszben (RA). A biológiai betegségmódosító antireumatikus gyógyszerek (bDMARD) javítják a betegség aktivitását és a kardiovaszkuláris betegségek kimenetelét. Egy vizsgálat értékelte, hogy a bDMARD-ok befolyásolják-e a betegségaktivitás és a gyulladásos markerek hatását a hosszú távú kardiovaszkuláris kockázatot illetően RA-ban.

2024.09.03. Kardiológia

A só és a szívelégtelenség

Évtizedeken át a sóbevitel (nátrium) csökkentését javasolták szívelégtelenségben szenvedő betegeknél. A neurohumorális aktiváció, illetve az azt követő folyadékvisszatartás kellő alapot szolgáltatott ehhez a régóta fennálló ajánláshoz.

2024.08.16. Kardiológia

A tesztoszteron és a szív- és érrendszeri betegségek

Az, hogy a keringő nemi hormonok módosítják-e a halálozást és a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) kockázatát az idősödő férfiaknál, ellentmondásos. Közösségben élő férfiak prospektív kohorsz vizsgálatat összegezték, amelyekben a nemi szteroidokat tömegspektrometriával mérték, és legalább 5 éves követési idővel rendelkeztek.

2024.06.19. Kardiológia

A demenciára alkalmazott antipszichotikumok kockázata

Az antipszichotikumok használata demenciában szenvedő idős felnőtteknél a stroke, a szívinfarktus, a szívelégtelenség, a tüdőgyulladás, a törés, az akut vesekárosodás és egy sor más egészségügyi probléma jelentősen megnövekedett kockázatával hozható kapcsolatba azokkal összehasonlítva, akik nem használnak ilyen gyógyszereket, mutatta ki egy új kutatás.

2024.05.24. Kardiológia

Stroke megelőzés pitvarfibrillációban dabigatránnal

A pitvarfibrilláció (AF) növeli a stroke és az elhalálozás rizikóját. A K-vitamin-antagonista hatóanyagok (pl. warfarin) ugyan lehetőséget kínálnak a rizikócsökkentésre, azonban a kontroll terápiával való összehasonlításban emelik a hemorrhagiás események kockázatát. Emellett a K-vitamin-antagonisták alkalmazása nehézségekbe ütközhet gyógyszerekkel és ételekkel kialakuló interakcióik, valamint a rendszeres laboratóriumi monitorozás szükségessége miatt. A dabigatrán mint direkt orális antikoaguláns hatóanyag, a trombin inhibitora, alternatívát kínál a stroke megelőzésére AF-ban1.

2024.05.15. Kardiológia

Terhességi komplikációk és hosszú távú halálozás a nőknél

Komplikációval járó terhesség, például koraszülés vagy preeklampszia esetén nagyobb a kardiometabolikus rendellenességek kockázata a későbbiekben, az érintettek hosszú távú halálozási kockázatáról azonban keveset tudunk. Az ilyen jellegű kockázatok jobb megértésére van szükség a veszélyeztetett nők korai azonosítása, valamint a prevenciós lépések megkönnyítése érdekében.

2024.05.14. Kardiológia

A preventív perkután koszorúér-beavatkozás és az optimális gyógyszeres terápia összehasonlítása

Akut koszorúér-szindrómát és hirtelen szívhalált gyakran a lipidekben gazdag ateroszklerotikus koszorúér-plakkok (ún. sérülékeny plakkok) megrepedése és trombózisa okoz, amelyek közül sok nem korlátozza a véráramlást. A sérülékeny plakkok perkután koszorúér-beavatkozással végzett fokális megelőző terápiájának biztonsági és hatékonysági foka a kedvezőtlen kardiális események csökkentésének szempontjából nem ismert. A vizsgálat célja annak felmérése volt, hogy a véráramlást nem korlátozó, sérülékeny plakkok preventív perkután koronária-beavatkozása javítja-e a klinikai kimeneteleket az optimális, de kizárólag gyógyszeres terápiához képest.

2024.05.13. Kardiológia