Gyermekgyógyászat
Gyógyszeres terápiás stratégia lázas gyermek esetén
Gyermekek esetében a láz az egyik legfőbb ok, ami miatt a szülők orvoshoz fordulnak. A láz oki terápiája mellett fontos helyet kell, hogy kapjon a kezelésben a gyermek jó általános állapotának visszaállítása, a betegséggel járó diszkomfort és stressz csökkentése, amely az esetek nagy részében lázcsillapítást is jelent.
Valós adatok az RSV elleni védőoltás biztonságosságáról terhességben
Az anyák légúti szinciális vírus (RSV) elleni oltása a terhesség késői szakaszában újszülöttjeik védelme érdekében nem jár a koraszülés vagy más rossz kimenetel fokozott kockázatával - derül ki a Weill Cornell Medicine és a NewYork-Presbyterian kutatóinak tanulmányából. A csecsemők különösen érzékenyek a vírusra, ami súlyos alsó légúti megbetegedést okozhat.
A metformin használata biztonságos a terhesség alatt
A metformin biztonságosan alkalmazható a terhesség alatti cukorbetegség kezelésére, és nincs hosszú távú káros hatása a megszületett gyermekekre és az anyára a szülés után legalább 11 évig - derült ki az Endokrin Társaság 2024. éves találkozóján Bostonban, Massachusettsben bemutatott kutatásból. Ez az első olyan tanulmány, amely a terhesség alatti metformin használat hosszabb távú hatásait vizsgálta.
A rumináció szakirodalmi áttekintése
A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.
A hyponatraemia súlyossága gyermekkorban
A gyermeksürgősségi osztályokat (PED) felkereső gyermekek enyhe hyponatraemiája a vazopresszor használat, kórházi felvétel, gyermek intenzív osztályra (PICU) történő bekerülés és a halálozás magasabb arányával jár. A fenti nemkívánatos események tovább fokozódnak minél súlyosabb lesz a hyponatraemia.
A terhességi hipertonia és a szülés utáni kardiovaszkuláris halálozás kapcsolata
A Rutgers Health kutatói megállapították, hogy a terhesség alatti hipertóniás rendellenességek erőteljes összefüggést mutatnak a szülés után akár egy évvel bekövetkező, halállal végződő kardiovaszkuláris megbetegedésekkel.
Gyermek kontaktus és pneumococcus fertőződés?
Továbbra is fontos kérdések merülnek fel a pneumococcus közösségben élő, idősebb felnőttekre történő átvitelének forrásaival kapcsolatban. Ez egy kritikus pont a pneumococcus konjugált vakcinák (PCV) gyermekek és idősebb felnőttek körében történő alkalmazásának lehetséges közvetett hatásai megértéséhez.
Nincs összefüggés a COVID-19 elleni védőoltás és a halvaszületés között
Egy új, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja által finanszírozott tanulmány szerint a Yale és 11 másik intézmény kutatói „nem találtak összefüggést a COVID-19 elleni védőoltás és a halvaszületés között”.
Az internethasználat jót tesz a mentális jólétnek?
A korábbi kutatásokkal ellentétben, melyek szerint az internethasználat káros hatással lehet a mentális egészségre, egy több mint 2 millió ember bevonásával készült új tanulmány szerint az internetezés valójában javíthatja a jólétet.
A WHO szerint számos gyógyszer összefüggésbe hozható a gyermekek súlyos bőrreakciójával
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatbázisának elemzése szerint a Stevens-Johnson-szindrómával (SJS)/toxikus epidermális nekrolízissel (TEN) összefüggésbe hozott leggyakoribb gyógyszerek az antiepileptikumok és a fertőzésellenes szerek voltak gyermekeknél.
A védőoltással megelőzhető betegségek száma megugrott: Európa riadót fúj
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint a COVID-19 világjárvány idején tapasztalt csökkenő szintek után a védőoltással megelőzhető betegségek, például a kanyaró és a szamárköhögés száma Európa-szerte aggasztóan megugrott. Az eredményeket az április 21-27. között megrendezésre kerülő 2024. évi Európai Immunizációs Hét részeként tették közzé, és hangsúlyozzák, hogy a közegészség védelme érdekében fokozott oltási kampányokra van szükség.
Mentális egészség a serdülők és fiatal felnőttek körében, 2006-2019
A fiatalok mentális egészségével kapcsolatos aggodalmak az elmúlt évtizedben egyre csak erősödtek, különösen a mentális terhek COVID-19 világjárvány során tapasztalt növekedése kapcsán. A mentális egészséggel kapcsolatos járóbeteg-ellátások tendenciáinak vizsgálata kulcsfontosságú információkkal szolgál a járulékos tényezők megvilágítása, a veszélyeztetett csoportok azonosítása, valamint a mentális egészségügyi válság kezelésére irányuló stratégiák hatékonysága érdekében.
Az új meningococcus elleni védőoltások ütemezése
A meningococcus-fertőzés mind az öt fő szerocsoportja ellen engedélyezett, első ötkomponensű vakcina egy új kutatás szerint arra készteti a klinikusokat, hogy meghatározzák az oltás optimális idejét. A vakcinák az elmúlt 20 évben nagymértékben hozzájárultak az invazív meningococcus-fertőzések arányának csökkenéséhez a serdülők körében, az új készítmény pedig, ami a baktérium minden fő típusát lefedi, segíthet javítani az oltási lefedettséget és még alacsonyabbra szorítani a fertőzési arányt – számolt be a Gregory Zimet, az Indiana University School of Medicine Indianapolis (Indiana állam) gyermekgyógyászati tanszékének senior szerzője által vezetett kutatócsoport.