Gyermekgyógyászat

A szegényes szülő-kisgyermek kapcsolat gyermekkori obezitáshoz vezethet

A kisgyermekek bizonytalan kapcsolata a szüleikkel a gyermekkori elhízás egyik rizikó faktora lehet, a 2011 márciusában, az Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine-ben megjelent kohort tanulmány (az etiológiai vizsgálatok azon típusa, ahol a vizsgálat kezdetén a kiválasztott populációt a vizsgálat szempontjából releváns expozíciónak kitett és ki nem tett személyek csoportjára osztják) eredményei szerint.

A csecsemőkori pozicionális ferdefejűség átmeneti rendellenesség

A Pediatrics gyermekgyógyászati magazin egyik számában közölt beszámoló szerint a szülőknek nem kell aggódniuk a csecsemőkorban kialakuló pozicionális plagiocephalia, más néven ferdefejűség-szindróma miatt, mivel a jelenség csupán a csecsemő hanyatt fekvése közben oldalra fordított fejtartásból adódó koponya malformáció, ami általában veszélytelen és idővel magától korrigálódik.

Európai intézkedések az antimikrobiális rezisztencia visszaszorítására

Az antimikrobiális rezisztencia terjedését a WHO az influenza pándémia és a bioterrorizmus mellett a legfontosabb közegészségügyi veszélyként tartja számon. Bizonyított, hogy a multirezisztencia kialakulása összefügg az antibiotikumok nem megfelelő alkalmazásával az ember és állatgyógyászatban, a multirezisztens kórokozók terjedése pedig az infekciókontroll hiányosságaira vezethető vissza.

„Ha hazament a koraszülött…”

A koraszülöttek veszélyeztetettségének oka elsősorban az éretlenség, mely még a hazaadáskor is érinti a koraszülött szinte minden életfunkcióját. Ezen kívül elsősorban az igen kissúlyú és extrém kissúlyú koraszülöttek különféle jellegzetes kórállapotokban szenvednek, melyek hosszú távon hátráltathatják fejlődésüket. Jellemző rájuk az érettekétől eltérő fejlődésmenet, mely a későbbiekben beilleszkedési zavarokhoz vezethet.

Mit egyen és mit igyon a csecsemő? - A gyárilag készült csecsemőtápszerek áttekintése

Az anyatej sok összetevőjének csecsemőkre gyakorolt hatását eddig még csak nem is kutatták. Folyamatosan új dolgokat fedeznek fel, és ezekkel lépésről-lépésre kiegészítik a csecsemőtápszereket. Kezdetben fontos aminosavakkal, később nukleotidokkal. Egyszer speciális zsírsavakkal (LC-PUFA) javítanak a csecsemőtápszeren, másszor „optimalizált fehérjét” adnak hozzá, tehát még inkább megpróbálják az anyatej kiegyensúlyozottabb és emiatt alacsonyabb fehérjetartalmához igazítani, hogy az idősebb korban kialakuló túlsúly elkerülhető legyen. Ehhez jön még egy sor pre- és probiotikus adalék.

Változások az akut vesemedence-gyulladás kezelésében?

A New York-i Reuters Health február 1-jén megjelent közleményében olvasható, hogy francia kutatók szerint úgy tűnik, a kizárólagosan szájon át adott antibiotikumok hasonlóan jól használhatók akut vesemedence-gyulladás kezelésére, mint a váltott, pár napig intravénásan elkezdett, majd szájon át folytatott antibiotikus kezelések.