fájdalomcsillapítás

A fájdalom mint ötödik életjel?

Az Amerikai Családorvosi Akadémia 2016-os kongresszusán leadott szavatok alapján többé nem tekinti ötödik életjelnek a fájdalom mértékét, mert részben ebben látja az opioidok járványszerű túladagolásának okát.

A migrénes betegek aurás tünetei erősen eltérnek

Milyen pontosan a migrénes aura? Hogyan változnak ezek a vizuális manifesztációk a betegek között és egyes betegeknél? Ezek a kérdések régóta foglalkoztatják a neurológusokat, ám egyértelmű választ nehéz találni, mivel a migrén jellemzőivel foglalkozó legtöbb tanulmány retrospektív, vagyis a betegeket utólag kikérdezték, akik részletesen leírták a rohamaikat, és azt, hogy közben hogyan érezték magukat.

Új, ígéretes gyógyszerosztály a migrén terápiájában

A migrént tanulmányozó kutatók és orvosok egyre nagyobb várakozással tekintenek egy új gyógyszerosztályra, nevezetesen a calcitonin génhez rendelt peptid (CGRP) monoklonális antitestekre, melyek ígéretesnek mutatkoznak a krónikus és nagy gyakorisággal jelentkező epizodikus migrén preventív kezelésében.

Az alvajárók nem éreznek fájdalmat

A Sleep orvosi szaklapban közölt új, alvajárókkal készült tanulmány érdekes ellentmondást fedezett fel: bár az alvajáróknál ébrenlét alatt fokozott a fejfájás és migrén kockázata, valószínű, hogy alvajárási epizódok közben semmilyen fájdalmat nem éreznek, még akkor sem, ha megsérülnek.

Az alsó végtagi fájdalom a migrén fel nem ismert manifesztációja lehet

Bár a fejfájás nemzetközi klasszifikációi szerint a végtagfájdalom nem tartozik a migrén manifesztációi közé, egy új, brit-chilei kutatók által készített tanulmány eredménye alapján a migrénspektrum részeként a gyermekeknél és a felnőtteknél egyaránt előfordulhat recidiváló végtagfájdalom. A négy-generációs család bevonásával végzett tanulmány rávilágít a végtagfájdalom és a migrén familiáris formájára.