gyermekgyógyászat
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája jövőre már országos centrumként üzemelhet
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája Bókay utcai részlegén létrehozott Újszülött ECMO-program több tüdőbeteg újszülött életét mentette már meg. Az intézmény a tervek szerint jövőre már megduplázott kapacitással várja a kis betegeket.
Mire használható a körömredő kapillaroszkópia?
A körömredő kapillaroszkópia a kapillárisok sűrűségében, hosszában és morfológiájában bekövetkező markáns változásokat azonosítja olyan megbetegedések esetén, mint a köröm pikkelysömör, az onichomikózis és a retronychia.
Az ENSZ beoltja a gázai gyermekeket gyermekbénulás ellen
Az ENSZ megkezdi mintegy 640 ezer gyermek gyermekbénulás elleni oltását a Gázai övezetben, egy olyan kampányban, amely az Izrael és a Hamász fegyveresei közötti harcok napi nyolcórás szüneteire támaszkodik az ostromlott enklávé egyes területein.
A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata
A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.
Száz éves a debreceni gyermekklinika
Centenáriumi tudományos ülésen emlékeztek meg arról, hogy száz évvel ezelőtt kezdte meg működését a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika. Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb és legfontosabb gyermekellátó egészségügyi intézményében csaknem 100 orvos és 350 ápoló, szakdolgozó fáradozik a beteg gyerekek gyógyításán.
Valós adatok az RSV elleni védőoltás biztonságosságáról terhességben
Az anyák légúti szinciális vírus (RSV) elleni oltása a terhesség késői szakaszában újszülöttjeik védelme érdekében nem jár a koraszülés vagy más rossz kimenetel fokozott kockázatával - derül ki a Weill Cornell Medicine és a NewYork-Presbyterian kutatóinak tanulmányából. A csecsemők különösen érzékenyek a vírusra, ami súlyos alsó légúti megbetegedést okozhat.
A rumináció szakirodalmi áttekintése
A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.
A WHO szerint számos gyógyszer összefüggésbe hozható a gyermekek súlyos bőrreakciójával
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatbázisának elemzése szerint a Stevens-Johnson-szindrómával (SJS)/toxikus epidermális nekrolízissel (TEN) összefüggésbe hozott leggyakoribb gyógyszerek az antiepileptikumok és a fertőzésellenes szerek voltak gyermekeknél.
A szifilisz felismerése nehéz
Mivel a szifiliszes esetek száma gyorsan emelkedik az Egyesült Államokban és máshol is, a klinikusoknak bele kell húzniuk, amikor egy olyan fertőzés diagnosztizálásáról és kezeléséről van szó, amelyre talán nem fordítanak elég figyelmet.
Gyermekek és serdülők fejfájásának összefüggése az életmódbeli tényezőkkel
Egy vizsgálat célja az volt, hogy felmérje a különböző életmódbeli tényezők, illetve a gyermekek és fiatalok gyakori, visszatérő fejfájása közötti összefüggést.
Súlyos gondok az angol gyermekkori védőoltási rendszerében
Nagy-Britannia 2024. február végén kampányt indít a gyermekkori oltási arányok növelésére, közölték az egészségügyi hatóságok, az oltási arányok csökkenésének "sürgős megfordítására" törekedve, mivel az országnak egy egyre súlyosbodó kanyarójárvánnyal kell szembenéznie.
Összetett képet mutat a COVID-19 Európában 2024. elején
"A COVID itt van, és itt is marad" – hangsúlyozta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatója, dr. Hans Kluge egy 2024. január 16-i sajtótájékoztatón. Mint kiemelte, folyamatos éberségre és erőfeszítésekre van szükség annak érdekében, hogy a betegség a politikai és egészségügyi kérdések élén maradjon, miközben a figyelem esetleg más jelentős globális eseményekre terelődik.
Hatékony malária elleni vakcina
Az Oxfordi Egyetem és az indiai Serum Institute of India által kifejlesztett malária elleni vakcina a kisgyermekeknél a tüneteket okozó malária esetek mintegy háromnegyedét sikeresen megelőzte az oltást követő első évben - mutatták ki egy nagyszabású kísérlet eredményei 2024. február 1-én. A vakcina, amelynek használatát már három nyugat-afrikai ország szabályozó hatóságai és az Egészségügyi Világszervezet is engedélyezte, a második, ami 2024-ben vált elérhetővé. Az első vakcinát e hónap elején vezették be Kamerunban, amelyet a GSK gyógyszergyártó cég fejlesztett ki.