gyermekgyógyászat
Az antibiotikumok hatása csecsemőkorban: magasabb asztma kockázat?
A csecsemőkorban adott antibiotikumok olyan változásokat idéznek elő a mikrobiomban, amelyek 30%-kal növelhetik a gyermekkori asztma kockázatát – mutatták be poszteren a szerzők 2025. február 28-án az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia (AAAAI)/Allergia Világszervezet 2025-ös éves találkozóján.
A váratlan csecsemőhalálozások számának emelkedése
Bár a csecsemőhalandósági arányok 1999 óta csökkentek, a JAMA Pediatrics című szaklapban közzétett adatok szerint a közelmúltban, 2020-2022 között megugrott a hirtelen váratlan csecsemőhalálozások száma.
JAK-gátlók a terhesség alatt: a biztonságosságot leíró adatok áttekintése
Összesen 256, Janus-kináz-gátlókkal (JAKi) kezelt kismama terhességének szisztematikus áttekintése alapján a spontán vetélések, illetve veleszületett rendellenességek aránya hasonló volt az átlagpopulációban tapasztaltakhoz, de a jelenleg rendelkezésre álló adatok a JAKi-kezelés terhesség alatti elkerülését támasztják alá.
Új gyermeksürgősségi osztályt indított a Bethesda Gyermekkórház
Új gyermeksürgősségi osztályt indított a Bethesda Gyermekkórház, az osztályon 15 éves nemzetközi tapasztalat és a legmodernebb műszerpark várja a betegeket - jelentette be Velkey György főigazgató szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
Egy csecsemő kiütéseinek története
A klinikusoknak a legvalószínűbb diagnózisok közül a cinkhiányt kell figyelembe venniük azoknál a koraszülötteknél, akiknél kezelésre nem reagáló, erythemás, pikkelyes, élesen elhatárolt kiütések jelentkeznek. Egy esettanulmány szerzői egy 5 hónapos, 26 hetes terhesség után koraszülöttként világra jött, kiütései miatt sürgősségi osztályra került 5 hónapos csecsemő esetéről számoltak be. A kiütés a fej, a nyak, a gát és a genitáliák területén lévő erythemás, pikkelyes, kérges bőrelváltozásokból állt; egyéb tünetek között szerepelt az ingerlékenység és a hasmenés. A kezdeti differenciáldiagnózisban ekcéma, allergia és fertőzés szerepelt.
Rövid és hosszú távú halálozási kockázat a koraszülést követően
A koraszülés (PTB) az újszülöttkori halálozás egyik vezető oka. Az újszülöttkori időszakon túli halálozásra vonatkozó bizonyítékok azonban korlátozottak, különösen Észak-Amerikában. Egy vizsgálat célja az volt, hogy feltérképezze a PTB és a születéstől a 23-36 éves korig terjedő összhalálozást és az ok-specifikusan bekövetkező halálozás összefüggéseit.
Gyorsan terjed a szamárköhögés, különösen a tizenévesek körében
Egyre inkább terjed a szamárköhögés az Egyesült Államokban: 2024-ben eddig már négyszer annyi esetet vettek nyilvántartásba, mint 2023-ban egész évben. A CDC szerint szeptember 14-ig összesen 14569 esetet jelentettek, szemben a 2023-as év 3475 esetével.
A policisztás ovárium szindróma fenotípusainak jelentősége
A PPCOS (Pregnancy in Polycystic Ovary Syndrome) I. és II. randomizált, kontrollált vizsgálatban a résztvevők retrospektív kohorsz vizsgálata során orvosi konzultáció, demográfiai adatok felvétele, fizikalis vizsgálat és a laboratóriumi adatok alapján a négy Rotterdam kritérium három kategóriájába sorolták a betegeket. A két hiperandrogén (A és B) Rotterdam-kategóriát a PCOS nem hiperandrogén fenotípusával (D fenotípus) hasonlították össze. A kimenetelek a klinikai terhesség, a terhesség elvesztése, az élveszületés, a szülészeti szövődmények (beleértve a koraszülést, a preeclampsiát, a terhességi cukorbetegséget, a méhen belüli növekedéskorlátot és a membránok idő előtti megrepedését), valamint az újszülöttkori kimenetelek (beleértve a sárgaságot, a légzési nehézségi szindrómát, az újszülöttkori kórházi kezelést és az újszülöttkori fertőzést) voltak.
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája jövőre már országos centrumként üzemelhet
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája Bókay utcai részlegén létrehozott Újszülött ECMO-program több tüdőbeteg újszülött életét mentette már meg. Az intézmény a tervek szerint jövőre már megduplázott kapacitással várja a kis betegeket.
Mire használható a körömredő kapillaroszkópia?
A körömredő kapillaroszkópia a kapillárisok sűrűségében, hosszában és morfológiájában bekövetkező markáns változásokat azonosítja olyan megbetegedések esetén, mint a köröm pikkelysömör, az onichomikózis és a retronychia.
Az ENSZ beoltja a gázai gyermekeket gyermekbénulás ellen
Az ENSZ megkezdi mintegy 640 ezer gyermek gyermekbénulás elleni oltását a Gázai övezetben, egy olyan kampányban, amely az Izrael és a Hamász fegyveresei közötti harcok napi nyolcórás szüneteire támaszkodik az ostromlott enklávé egyes területein.
A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata
A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.
Száz éves a debreceni gyermekklinika
Centenáriumi tudományos ülésen emlékeztek meg arról, hogy száz évvel ezelőtt kezdte meg működését a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika. Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb és legfontosabb gyermekellátó egészségügyi intézményében csaknem 100 orvos és 350 ápoló, szakdolgozó fáradozik a beteg gyerekek gyógyításán.