szemészet
Helyrehozható a „visszafordíthatatlan” szemkárosodás?
A szaruhártya fontos limbális őssejteket tartalmaz, amelyek segítenek a kisebb sérülések helyreállításában. Hő- vagy kémiai égési sérülések esetén azonban a károsodás olyan súlyos lehet, hogy ezek a természetes javító mechanizmusok kudarcot vallanak, és a betegek tartósan megvakulnak.
Az országban először végeztek génterápiás szemészeti műtétet a Debreceni Egyetemen
Ez az új terápiás megközelítés a nedves típusú makuladegeneráció hosszú távú kezelését szolgálja.
Egy meta-analízis értékelése alapján a szürkehályog műtét szemszárazságot okozhat
Egy meta-analízis szerint a könnyfilm stabilitása romlást mutat a szürkehályog műtét után, a tünetek pedig potenciálisan akár 3 hónapig is eltarthatnak. A szürkehályog műtét hatása a száraz szem egyéb mérőszámaira azonban nem egyértelmű, és a tanulmányok eredményei nem következetesek.
Szemfelszíni bakteriális fertőzések kezelése ofloxacinnal – már 1 éves kortól
A szemfelszíni bakteriális infekciók gyógyszeres kezelésére több antibiotikum is rendelkezésre áll. A hatóanyagok közül kiemelhetők a fluorokinolonok – és azok egyik képviselője, az ofloxacin – amelyeknél az alacsony rezisztencia-ráta számos kórokozó vonatkozásában vizsgálatokkal igazolt (1-3).
Hogyan lehet megjósolni a stroke kockázatát a szemen keresztül?
Bár egyesek azt mondják, hogy a szem a lélek tükre, az orvosok már jó ideje tudják, hogy az általános egészségi állapotba is betekintést nyújthat.
Röviden a faricimab szemészeti vonatkozásairól
A kettős hatású faricimab antitest valós körülmények között végzett vizsgálatának első eredményei a látásélesség, illetve a retina anatómia kulcsfontosságú biomarkereinek tartós javulását mutatták, a biztonságosságot érintő, újonnan felmerült aggályok nélkül a két leggyakoribb retinabetegségben szenvedő személyek esetében, akiket korábban nem kezeltek a megbetegedés miatt.
Javíthatja a szemünk egészségét, ha mindennap eszünk pisztáciát
A Tufts Egyetem Friedman School of Nutrition Science and Policy kutatóinak új tanulmánya szerint a pisztácia fogyasztása jelentősen javíthatja a szem egészségét, mivel növeli a makula pigment optikai sűrűségét (MPOD), ami a luteinnek köszönhető, amely kulcsfontosságú tényező a szem kék (látható) fénytől és az időskori károsodástól való védelmében.
Felesleges az antibiotikum kezelés kötőhártya-gyulladás esetén?
A kötőhártya-gyulladásban szenvedő gyermekek több mint kétharmada kapott antibiotikumot az első ambuláns ellátást követő első napon; azonban a kontroll vizsgálatok és az újabb antibiotikumok szedése a kezeléstől függetlenül ritkák voltak, ami arra utal, hogy az antibiotikumok elmaradása nem feltétlenül vezet további egészségügyi ellátás igénybevételéhez.
Országosan egyedülálló retinasebészeti műtőt adtak át Debrecenben
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinikáján kialakított új műtőben a csúcstechnológiás eszközök használatával biztonságosabban és rövidebb idő alatt végezhetők el a retinasebészeti operációk.
Szemészeti lézerközpontot alakítottak ki az SZTE-n
A rövidlátás, a távollátás és az öregszeműség korrigálására is képes femtoszekundumos lézertechnológiát alkalmazó központot hoztak létre a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szemészeti klinikájának épületében.
Folyamatosan nő Magyarországon is a cukorbetegség és a diabéteszes retinopathia előfordulása
A Látás Világnapja alkalmából a Magyar Szemorvostársaság és a Nemzeti Programbizottság a Jó Látásért idén a vészesen terjedő rövidlátásra, és a cukorbetegek szemészeti szűrésének jelentőségére kívánja felhívni a figyelmet.
Szemészeti tünetek elektronikus cigarettát használók körében
A cigaretta és az elektronikus cigaretta (e-cigaretta) növekvő használata fiatalok körében és az ehhez kapcsolódó egészségügyi hatások ellenére, kevés tanulmány számolt be a szemre gyakorolt hatásukról.
Új eljárással kezelik a zöldhályogot a Semmelweis szemészet klinikáján
Magyarországon elsőként gyógyítják vágás nélkül, lézersebészeti eljárással a zöldhályogot a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikáján. Az eljárást három éve alkalmazzák egy kutatási program keretében, és eddig 70 páciens látását sikerült megmenteni. Most bárki jelentkezhet az ingyenes, úgynevezett femtoszekundum lézeres glaukómaműtétre, aki elmúlt 40 éves, magyar állampolgár, enyhe látótérkárosodása és diagnosztizált látóidegfő-kimélyülése van, de eddig nem kezelték műtéti úton a problémáját.