terápia
Új kezelés gyógyíthatja a súlyos 1-es típusú cukorbetegséget
Az 1-es típusú cukorbetegek egész életükben az inzulinkezelés bizonytalan egyensúlyától függenek. Ha az inzulin szintjük túl alacsonyra csökken, a sejtek nem tudják felhasználni a véráramban található cukrot, ami felhalmozódáshoz vezet, és károsíthatja a szerveket. Ha az inzulin szint túl magas, a betegek hipoglikémiába kerülnek, ami eszméletvesztést, görcsöket, kómát vagy halált okozhat.
Heti egyszer szedhető tabletta forradalmasíthatja a skizofrénia kezelését
Sok skizofréniában, más pszichiátriai betegségekben vagy krónikus betegségekben, például magas vérnyomásban és asztmában szenvedő ember számára a gyógyszerek napi szedése nehézséget jelent. E probléma megoldására a MIT kutatói kifejlesztettek egy tablettát, amelyet hetente egyszer kell bevenni, és amely fokozatosan szabadítja fel a gyógyszert a gyomorban.
Az akut mezenterális iszkémia kezelése felnőtt betegeknél: szisztematikus áttekintés és metaanalízis
Az akut mezenterális iszkémia (AMIS) kezelésére vonatkozó útmutatás nagyrészt szakértői véleményeken és az AMIS különböző altípusait áttekintő, retrospektív tanulmányokon alapul. A klinikai gyakorlatban a kezelési stratégiát gyakran a beteg állapotának súlyossága alapján választják ki, miközben randomizált kontrollált vizsgálatok, vagy akár a különböző eljárásokat összehasonlító, kiigazított elemzések ritkán állnak rendelkezésre. A cikk célja az volt, hogy szisztematikus áttekintés és metaanalízis készüljön az egyes kezelési lehetőségek hatásairól, ha azokat a megbetegedés kiindulásakor tapasztalt súlyossághoz igazítják.
Egy új kezelési lehetőség fibromyalgiában?
Annak ellenére, hogy a fibromyalgia világszerte a lakosság 2-4%-át érinti, gyakran nem reagál a kezelésre. Az első nemzetközi randomizált, kettős vak, placebo kontrollos vizsgálat az ismétlődő transzkraniális mágneses stimuláció (rTMS) hatékonyságának felmérését végezte el, ami a fibromyalgia kiegészítő terápiájaként szolgálhat.
Az őssejtterápia ígéretesnek bizonyul az előrehaladott Parkinson-kór kezelésében
Egy, a Nature című folyóiratban megjelent 1. fázisú klinikai vizsgálat eredményei alapján, a Memorial Sloan Kettering Rákközpontban (MSK) kifejlesztett őssejt-alapú terápia ígéretesnek bizonyul az előrehaladott Parkinson-kór kezelésében.
A férfi partner kezelése bakteriális vaginózis kiújulásának megelőzésére
A bakteriális vaginózis a reproduktív korú nők egyharmadát érinti, és a kiújulása gyakori. A bakteriális vaginózissal kapcsolatos organizmusok partnerek közötti szexuális cseréjének bizonyítékai arra utalnak, hogy a férfi partnerek kezelése növelheti a gyógyulás valószínűségét.
Van-e terápiás értéke a dühöngő szobáknak?
A dühöngő szobák feltehetően a 2000-es évek elején keletkeztek a „frusztrációs terekkel” vagy a japán sírószobákkal együtt. Az Egyesült Államokban a 2008-as pénzügyi válság idején váltak népszerűbbé, amikor az emberek olyan helyeket kerestek, ahol biztonságosan és megfizethető áron levezethetik a stresszt.
Az osztriga hemolimfa és az antibiotikumok hatékonyságának kapcsolata
Az új típusú antibiotikumok felfedezése, valamint a meglévő antibiotikumok hatékonyságának növelése prioritás az antimikrobiális rezisztencia problémájának kezelése érdekében. Az antimikrobiális fehérjéket és peptideket (AMPP-k) a legígéretesebb antibiotikum-alternatívák, illetve kiegészítő terápiák között tartják számon.
Ígéretes új terápiát fejlesztettek ki egy ritka betegségre
A pulmonális artériás hipertónia (PAH) itthon egymillió emberből körülbelül ötvenet érint.
Országos szinten egyedülálló terápiát kezdtek alkalmazni Szegeden
Hazánkban először az SZTE Nukleáris Medicina Intézete alkalmazott radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát. A radioizotópos kezelés előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg.
Új kezelést fejlesztenek a candida gombafertőzés által okozott gyulladás ellen
A Szegedi Tudományegyetemen a candida gombafertőzés okozta gyulladás ellen fejlesztenek mRNS-alapú kezelést. A HU-rizont pályázat támogatásával megvalósuló kutatásban részt vesznek az amerikai Pennsylvania Egyetem és a brit King's College szakemberei is.
Magyar kutatók felfedezése áttörést jelenthet a pajzsmirigy alulműködés kezelésében
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói a tiroxin agyi hasznosulásának új mechanizmusait fedezték fel.
Az elhúzódó antibiotikum terápia: ártalmak értékelése az idősek körében
Az antibiotikum-expozíció csökkentése érdekében egyre gyakrabban javasolnak rövidebb idejű antibiotikum-terápiát. A kezelési időtartam valós hatásának számszerűsítését azonban akadályozza a megfigyeléses vizsgálatokban gyakran tapasztalt torzítás, illetve elfogultság. Egy vizsgálat célja az volt, hogy felmérjék a hosszabb, illetve rövidebb terápia ártalmait és előnyeit idősebb betegek esetében.