Fájdalomcsillapítás
Egyre több reumatológiai beteg használ orvosi marihuánát: felkészültünk erre? 1. rész
Az utóbbi években a marihuána legalizálása felé irányuló tendencia volt megfigyelhető az USA-ban. 2021 májusáig 36 tagállam és négy társult ország engedélyezte az orvosi marihuána alkalmazását.
Új STI kezelési irányelvek
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) 2021. július 22-én frissített kezelési irányelveket tett közzé a szexuális úton terjedő fertőzések (’sexually transmitted infection’; STI) kezelésére vonatkozóan. Az iránymutatások frissítésére legutoljára 2015-ben került sor.
Opioidok és azok endokrin hatásai
Az opioidok megnövekedett alkalmazása eddig még sosem látott opioid epidémiát eredményezett.
Egy hosszú távon bevált hatóanyag: a metamizol (X)
A metamizol csaknem egy évszázada szerepel a fájdalomcsillapító szerek európai palettáján. Elsőként Németországban törzskönyvezték, 1922-ben. Hazánkban 1933 óta elérhető és évente több millió doboz metamizol hatóanyagú gyógyszert váltanak ki a betegek, így alkalmazásával kapcsolatban rengeteg honi tapasztalattal is rendelkezünk.
Miért nehéz enyhíteni a daganatos betegek fájdalmait?
Dr. David Kerr, az Oxfordi Egyetem onkológus professzora, a Journal of Global Oncology (JGO) főszerkesztője arról ír, hogy daganatos betegeik fájdalomcsillapítása egyes országokban nehézségekbe ütközik.
A művész fájdalma, a fájdalom művészete
„A művészet mindig a fájdalom kifejezése” mondta John Lennon. Azonban előtte már költők, festők, zeneszerzők egész sora fejezte ki lelki, vagy fizikai fájdalmát ecsettel, tollal, hangjeggyel. A fájdalom lehet ihletője, de gátja is a világhírű művek megalkotásának.
Fájdalmas következmények
A tévhitekkel ellentétben a fájdalom nem csak az olyan, kiemelten nagy figyelmet igénylő szakmákban járhat súlyos következményekkel, mint a sebész, pilóta, toronydaru kezelő, vagy légiirányító. Az autóbalesetek mintegy 60%-a nem megfelelő, vagy lassú reakció miatt történik.
A koponyalékeléstől a ráolvasásig
A fájdalom problémája egyidős az emberiséggel. Minden korban az adott hitvilágnak és a rendelkezésre álló orvosi ismereteknek megfelelően próbáltak megoldást találni.
Drágám, ma ne, fáj a fejem!
Minden harmadik válás okaként az elhidegülést szokták említeni az érintettek. „Ma ne, fáj a fejem.” A viccekből, de a való életből is ismerős lehet ez a mondat. Természetesen előfordulhat, hogy a „kifogás” hátterében lelki okok állnak, de gyakran az is, hogy frontérzékenység, vagy migrén miatt ténylegesen a fejben lévő hasogató fájdalom az együttlét akadálya. Ilyenkor az időben bevett és megfelelően hatékony fájdalomcsillapító a fájdalom mellett „más” problémákra is gyógyírt jelenthet.
A táplálkozás és fájdalom kapcsolata. Hogyan szabályozhatjuk? 2. rész
Az Amerikai Kardiológiai Társaság és az Amerikai Diabetes Társaság által kidolgozott, a szívbetegségben és diabetesben szenvedő betegek táplálkozási irányelvei után az Amerikai Integratív Fájdalomkezelési Akadémia is elgondolkozott hasonló, célzott irányelvek összeállításán.
A táplálkozás és fájdalom kapcsolata. Hogyan szabályozhatjuk? 1. rész
Az Amerikai Kardiológiai Társaság és az Amerikai Diabetes Társaság által kidolgozott, a szívbetegségben és diabetesben szenvedő betegek táplálkozási irányelvei után az Amerikai Integratív Fájdalomkezelési Akadémia is elgondolkozott hasonló, célzott irányelvek összeállításán.
A fájdalom mint ötödik életjel?
Az Amerikai Családorvosi Akadémia 2016-os kongresszusán leadott szavatok alapján többé nem tekinti ötödik életjelnek a fájdalom mértékét, mert részben ebben látja az opioidok járványszerű túladagolásának okát.
A placebo felülmúlja a glükózamin / kondroitin-szulfát hatékonyságát
Egy új vizsgálat eredménye arra utal, hogy a glükózamin / kondroitin-szulfát kezelés a térd osteorthritisben szenvedők számára nem használ többet, mint a placebo terápia. A tanulmányt az Arthritis and Rheumatism című orvosi szakfolyóirat júliusi kiadása közölte.