Urológia-andrológia-uroonkológia

Az EMA zöld utat adott négy hólyag- és egyéb daganatellenes szernek

A CHMP jóváhagyta a Balversa (erdafitinib) engedélyezését, melyet az uroteliális karcinóma, a húgyhólyagot és a húgyúti rendszert érintő daganattípus kezelésére szánnak. Monoterápiaként az erdafitinib olyan felnőtt betegek kezelésére javasolt, akiknél nem operálható vagy metasztatikus uroteliális karcinóma áll fenn, és az FGFR3 érzékeny genetikai elváltozását hordozzák.

A PSA értékelése a radikális prosztatektómia után

A prosztatarák a férfiak leggyakoribb rosszindulatú daganata, csak az Egyesült Államokban a férfiak daganatos diagnózisainak 29%-át teszi ki. A radikális prosztatektómia továbbra is az egészséges betegeknél a lokalizált prosztatarák preferált kezelése, ami kiváló onkológiai kontrollt biztosít. A radikális prosztatektómiát követően azonban a lokalizált betegségben szenvedő betegek mintegy 20-40%-ánál jelentkezik biokémiai kiújulás (BCR), és az áttétes betegségben szenvedő betegek több mint felének kórtörténetében eredetileg lokalizált vagy regionális betegséget diagnosztizáltak.

A jóindulatú prosztata hiperpláziával kapcsolatos költségek összegzése

Az Egyesült Államok egy jól ismert egészségügyi költség válsággal néz szembe. Valójában az egészségügyi költségek az állami kiadások aránytalanul nagy részét teszik ki, és az amerikaiak egyre inkább az egészségügyi ellátást nevezik meg legfőbb pénzügyi gondjuknak - derül ki a GALLUP 2017-es felméréséből. Konkrétan a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) esetében a kezelés becsült éves egyéni költségei meghaladják az 1500 dollárt, a magánszektorra eső országos költségek pedig megközelítik a 4 milliárd dollárt - olvasható a The Journal of Urology című szaklapban megjelent tanulmányban.

Javuló eredmények enzalutamiddal a biokémiailag recidiváló prosztatarákban

Egy 3. fázisú vizsgálatba olyan prosztatarákos betegeket vontak be, akiknél magas kockázatú biokémiai kiújulás volt, és a prosztata-specifikus antigén megduplázódási ideje legfeljebb 9 hónap volt. A betegeket véletlenszerűen, 1:1:1 arányban vonták be úgy, hogy naponta enzalutamidot (160 mg) és 12 hetente leuprolidot kapjanak (kombinációs csoport), placebót és leuprolidot (csak-leuprolid csoport) vagy enzalutamid-monoterápiát (monoterápiás csoport). Az elsődleges végpont az áttétmentes túlélés volt a kombinációs csoportban, összehasonlítva a csak-leuprolid csoporttal ahogyan azt egy vak, független, központi felülvizsgálat alapján értékelték. A kulcsfontosságú másodlagos végpont az áttétmentes túlélés volt a monoterápiás csoportban a csak-leuprolid csoporttal összehasonlítva. Más másodlagos végpontok a betegek által jelentett eredmények és a biztonságosság voltak.

A prosztata-specifikus antigén prosztatarákban

A prosztata-specifikus antigén (PSA) sikertelenségéig eltelt rövidebb időintervallum rosszabb klinikai kimenetellel jár; az ezt az állapotot meghatározó konkrét tényezők azonban továbbra sem ismertek. A PSA-hiányig tartó rövid időintervallum tényezőinek értékelése annak érdekében, hogy be lehessen azonosítani a betegeket a kezelés eszkalációját célzó randomizált klinikai vizsgálatok számára.