Gyermekgyógyászat

Az eddigi legfiatalabb SMA-s csecsemő génterápiás kezelése hazánkban

A Bethesda Gyermekkórházban 2022.09.29-én valósult meg a 25. génterápiás SMA kezelés, a 3 hónapos Kovács Máté az eddigi legfiatalabb csecsemő, aki a kezelésben részesült. Ezzel a Bethesda Gyermekkórház nemcsak az egyik legtöbb tapasztalattal bíró génterápiás intézmény Európában, hanem a gyermek fiatal életkorával is kitűnik a nemzetközi kezelések sorából. A kisfiú a kezelést a NEAK finanszírozásában kapta meg.

Végre egy jó hír: csökkent az alkohol - és marihuánafogyasztás!

Egy vizsgálat szerint a koronavírus világjárvány idején számos szerhasználati magatartás mérséklődött a fiatalok körében, nevezetesen az alkoholfogyasztás, a dohányzás, az e-cigaretta (vaping) és a kannabisz-használata. Ez valószínűleg azért történt, mert több időt kellett otthon, és kevesebb időt lehetett a barátaikkal tölteniük.

Frissített ajánlás gyermekkori uveitis kezelésére

A gyermekkori uveitis-szel foglalkozó multinacionális interdiszciplináris munkacsoport (’Multinational Interdisciplinary Working Group for Uveitis in Childhood’; MIWGUC) frissen kiadott ajánlása szerint a juvenilis idiopathiás arthritishez (JIA) társult uveitis (JIAU) és az idiopathiás krónikus anterior uveitis (CAU) kezelésében a glükokortikoidoknak áthidaló terápiának kellene lenniük.

Gyermekkori hepatitisek és az adenovírus? Lehet kapcsolat?

A CDC közegészségügyi figyelmeztetést adott ki a kisgyermekek körében előforduló súlyos hepatitis megbetegedésekkel kapcsolatban, miután Alabamából több esetről is beszámoltak. Az Egyesült Királyságban már több mint 100 esetet vizsgálnak. Bár a fertőzések forrása nem ismeretes, „jelenleg vizsgálják a gyermekkori hepatitis és az adenovírus-fertőzés közötti lehetséges összefüggést” - áll a CDC figyelmeztetésében.

Kawasaki-betegség: új iránymutatás

Egy, az Amerikai Reumatológiai Kollégium (’American College of Rheumatology’; ACR) és a Vasculitis Alapítvány (’Vasculitis Foundation’, VF) által közösen kiadott, frissített irányelv szerint minden Kawasaki-betegségben (KD) szenvedő beteget először intravénás immunglobulinnal kell kezelni.

Isoprinosine®: kettős hatással a felső légúti vírusfertőzések ellen

A jelenlegi járvány időszakban is kiemelt jelentőségű a felső légúti vírusfertőzések gyors és hatékony kezelése, hiszen légúti tünetek jelentkezése esetén mind a felnőtteknek, mind a gyermekeknek a járványügyi megszorítások enyhítése után is otthon kell maradniuk. Ezekben az esetekben nem mindegy, hogy meddig tart a hiányzás az iskolából, a munkahelyről.