Infektológia

A hosszú COVID: normális CT-felvétel rendellenes tüdőperfúzióval?

Egyes betegeknél, akik a COVID járvány első hullámában akvirált enyhe fertőzés után még legalább 12 hónapig fertőzés utáni tüneteket mutattak, kóros tüdőperfúzió látható annak ellenére, hogy a CT-felvételeken eltérés nem igazolódott. Az Európai Légzőszervi Társaság (ERS) 2024. évi nemzetközi kongresszusán részt vevő kutatók további kutatásokat sürgetnek ezen a téren, hogy megértsék a rendellenességek mechanizmusát, és hogy lehetséges kezelési lehetőségeket találjanak ezeknek a betegeknek.

2024.10.28. Infektológia

A Janus-kináz-gátlók mellékhatásai gyermekekben

A Janus-kináz inhibitorok (JAKi) olyan gyógyszerek, amelyek blokkolják a citokin jelek továbbításáért felelős tirozin-kinázokat. Az első JAKi-t 2011-ben hagyta jóvá az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) felnőttek autoimmun reumatológiai ízületi gyulladásának kezelésére. Gyermekgyógyászati indikációt csak 8 évvel később engedélyeztek, akut graft-versus-host betegség kezelésére. Azóta helyileg alkalmazandó és orális szerek kaptak FDA-engedélyt bőrgyógyászati betegségekben szenvedő gyermekek számára.

2024.10.17. Infektológia

A menopauza tüneteit célzó gyógymódok

Egy közelmúltban megjelent szisztematikus áttekintés határozott képet ad arról, hogy egyes hormonok és hidratáló készítmények miként nyújthatnak enyhülést a menopauza idején hüvelyszárazságot vagy fájdalmas közösülést tapasztaló nők számára. A kutatók szerint azonban kevés hosszú távú adat áll rendelkezésre e termékek biztonságosságával kapcsolatban.

2024.10.16. Infektológia

Visszatérő húgyúti fertőzések és a profilaktikus antibiotikum-használat mellett

A visszatérő húgyúti fertőzések (rUTI) okozta jelentős morbiditás, valamint a gyakori antibiotikum-használat szélesebb körű személyes és közegészségügyi következményei ellenére kevés tanulmány írja le megfelelően a rUTI-ban szenvedő vagy profilaktikus antibiotikumot használó nők előfordulási gyakoriságát és jellemzőit. A fentiek ismeretében egy walesi alapellátásban előforduló, profilaktikus antibiotikumot használó és nem használó rUTI-s nők előfordulásának, jellemzőinek és vizeletprofiljának retrospektív keresztmetszeti vizsgálata történt.

2024.10.07. Infektológia

Influenzafertőzés és akut szívinfarktus

Az akut légúti fertőzések akut szívinfarktust válthatnak ki. Egy vizsgálat célja az volt, hogy számszerűsítse a laboratóriumban igazolt influenzafertőzés és az akut szívinfarktus közötti összefüggést, különösen az ismert koszorúér-betegséggel rendelkező és nem rendelkező betegek esetében.

2024.09.26. Infektológia

Amit a West-Nile vírusról tudni érdemes

A nyugat-nílusi vírust (WNV) Uganda West Nile tartományában írták le először, neve innen származik. Ez az RNS vírus a Flavivírusok nemzetségébe tartozik. A vírusfertőzést főként a Culex szúnyogok terjesztik, melyek fertőzött madarak vérét szívják és csípésükkel viszik tovább a fertőzést. A vírusfertőzést az embereken kívül elsősorban a lovak kapják meg. Ritka esetben vértranszfúzióval, szervtranszplantációval, illetve szülés során vihető át a fertőzés.

2024.09.17. Infektológia

Valós adatok az RSV elleni védőoltás biztonságosságáról terhességben

Az anyák légúti szinciális vírus (RSV) elleni oltása a terhesség késői szakaszában újszülöttjeik védelme érdekében nem jár a koraszülés vagy más rossz kimenetel fokozott kockázatával - derül ki a Weill Cornell Medicine és a NewYork-Presbyterian kutatóinak tanulmányából. A csecsemők különösen érzékenyek a vírusra, ami súlyos alsó légúti megbetegedést okozhat.

2024.09.06. Infektológia

Tüdőgyulladás és antipszichotikum kapcsolata

Az antipszichotikus gyógyszereket (különösen a klozapint) megfigyelésen alapuló vizsgálatok során összefüggésbe hozták a tüdőgyulladással. Az antipszichotikum-használat és az esetleges tüdőgyulladás közötti összefüggéseket vizsgáló tanulmányok ellenére továbbra sem világos, hogy az antipszichotikum alkalmazása milyen mértékben jár együtt a tüdőgyulladás fokozott kockázatával, hogy léteznek-e dózis-reakció összefüggések, és hogy mely hatóanyagok köthetők leginkább az esetleges tüdőgyulladáshoz.

2024.09.05. Infektológia