Neurológia

Az obstruktív alvási apnoe III. - Kezelési lehetőségek

Az OSAS patomechanizmusából adódóan a terápia csak akkor lehet hatékony, ha kivédi az oro-nazális régió beszűkülését, illetve az alvás közbeni belégzéskor kórosan magas, kritikus transzmurális nyomás kialakulását. Éppen ezért az obstruktív alvási apnoéban szenvedő betegek túlnyomó többségénél a CPAP (Continuous Positive Airways Pressure – folyamatos pozitív légúti nyomás) kezelés jelenti az egyetlen hatékony megoldási lehetőséget.

2010.02.03. Neurológia

Az obstruktív alvási apnoe II.

A kórkép általános ismertetését követően (lásd a cikk I. részét) térjünk át a hajlamosító tényezőkre, hiszen fontos meghatározni azon betegeink körét, akik veszélyeztetettek lehetnek.

2010.01.27. Neurológia

Az obstruktív alvási apnoe I.

Az alvásfüggő légzészavarok cardiovasculáris rizikófaktorként betöltött szerepéről sokat cikkeztek mostanában a hazai és külföldi szakirodalomban. Ennek ellenére a mindennapos gyakorlatban betegeink rizikótényezőinek feltérképezése során szinte sohasem kérdezünk rá a beteg alvási szokásaira.

2010.01.20. Neurológia

Az agyérkatasztrófák (stroke) helyszíni ellátása II.

A sürgősségi szemlélet elterjedésének szükségessége a stroke ellátásban bizonyított, mivel a „terápiás ablak” igen rövid. A stroke betegeknek csak akkor van esélyük a minél jobb túlélésre, ha a diagnózis felállítása gyors, ha hatékony akut ellátásban részesülnek, valamint időveszteség nélkül kórházba kerülnek. Ezen feltételek teljesülése döntően az első ellátó felkészültségén múlnak.

2009.12.04. Neurológia

Áramütés

Az áramütés következményei nagyon sokfélék lehetnek. A sérültek egy része a helyszínen meghal, akik azonban eljutnak az egészségügyi intézményekig, azoknak nagyon jó a prognózisuk.

2009.11.26. Neurológia

Új remény az agyi katasztrófák kezelésére

A szívinfarktus kezelése a beszűkült koszorúér kitágításával, szükség esetén fémhálóból készült sztent beültetésével sokkal eredményesebbé vált, és a módszert a szélütés miatt kórházba szállított betegek ellátására is alkalmazni kezdik.

2009.11.05. Neurológia