tudomány

ELTE-kutatás: a kutyák segítségével többet tudhatunk meg az öregedésről és az elmeműködésről

Az intelligencia egyik fő alkotóeleme, az úgynevezett g faktor kutyáknál is létezik, és sok jellemzőjében, többek között öregedési mintázatában is hasonlít az emberi g faktorhoz. Ennek vizsgálata így közelebb vihet minket az emberi kogníció szerveződésének, valamint a korral járó kognitív hanyatlás folyamatának megértéséhez - írták az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszék kutatói legújabb, a GeroScience című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
2024.04.04. Hírek

5 tévhit az űrről, amit mindenkivel elhitettek

Az űr egy rejtélyes hely, amelynek teljes feltérképezéséhez egy élet is kevés. Azonban ez sem állította meg az univerzummal kapcsolatos tévhitek villámgyors terjedését. A legtöbb ferdítést talán a popkultúra és számtalan sci-fi film inspirálta, amelyek között van néhány egészen elképesztő is. Éppen ezért jöjjön öt jól ismert mítosz, amit ideje megdönteni!
2024.01.02. Életstílus

Az ELTE genetikusai megfejtették az öregedés titkát?

Az ELTE genetikusai, Vellai Tibor és Sturm Ádám izgalmas áttörést értek el az öregedés megértésében. Kutatásuk szerint a DNS mobilis részei, vagyis a „transzpozábilis elemek” mozgásuk következtében túlságosan destabilizálják a genetikai kódunkat, ami az öregedés hátterében állhat. Eredményeik a rangos Nature Communications folyóiratban jelentek meg.
2023.09.25. Hírek