urológia-andrológia-uroonkológia

Cinkhiány és krónikus vesebetegség

Egy új vizsgálat arra enged következtetni, hogy azok az előrehaladott krónikus vesebetegségben (’chronic kidney disease’; CKD) szenvedő betegek, akiknek nagyon alacsony a cinkszintjük a szérumban, a fertőzéssel összefüggő kórházi kezelés nagyobb kockázatának vannak kitéve azokhoz a betegekhez képest, akiknek magasabb a cinkszintjük, különös tekintettel azokra, akik protonpumpa-gátlók (PPI) gyógyszereket használnak.

Kortikoszteroid terápia szükségessége vesetranszplantált recipiensek esetében

A kortikoszteroidok alkalmazásával összefüggő szövődmények miatt nemkívánatos ezeknek a gyógyszereknek a beillesztése a vesetranszplantált betegek immunszuppresszív protokolljaiba. A kortikoszteroidok leállítása azonban a rövid távú kilökődési reakció nagyobb kockázatával jár, és azon betegek hosszútávú kimenetelei, akiknél leállításra került a kortikoszteroid terápia, továbbra is bizonytalanok.

Az Európai Urológiai Társaság irányelve a felső húgyúti urothel sejtes tumorokra vonatkozóan, 2020

Az Európai Urológus Társaság (’European Association of Urology’; EAU) felső húgyúti urothel sejtes tumorokra (FeHUT) vonatkozó irányelvekkel foglalkozó testülete frissített iránymutatásokat dolgozott ki, hogy segítse a szakorvosokat a FeHUT jelenlegi, evidencia-alapú kezelésében, és hogy az ajánlások beépüljenek a klinikai gyakorlatba.

Hólyagdiverticulumban elhelyezkedő daganat diagnosztikus nehézsége

A hólyagdaganatok klasszikus tünete a véres vizelet, melyhez az esetek egy részében vizeletürítési panasz és alhasi fájdalom is társulhat. A haematuriával kapcsolatban az az általánosan elfogadott urológiai álláspont, hogy annak eredete minden esetben tisztázásra szorul, elsősorban azért, hogy a hátterében esetlegesen fennálló malignus elváltozás kizárása illetve igazolása megtörténjen.

Hólyaghurut kezelése a koronavírus járvány idején

A hólyaghurut nagyon gyakori, igen kellemetlen tüneteket okozó megbetegedés. Az USA-ban végzett felmérések szerint a húgyúti fertőzések a leggyakoribb olyan állapotok, melyek miatt a betegek orvoshoz fordulnak. Ez 7 millió orvos-beteg találkozást jelent évente. A jelenlegi járványügyi helyzet miatt, a betegek és az orvosok egészségének megőrzése érdekében, törekednünk kell a vizitek számának minimalizálására. Megoldható-e a hólyaghurut kezelése anélkül, hogy a beteg és az orvos személyesen találkozna?

Férfiak stressz vizeletinkontinencia kezelése

A férfi stressz vizeletinkontinencia kezelésére szolgáló rögzített és szabályozható férfi inkontinencia szalagok egyre népszerűbbé váltak az elmúlt évtized során. Habár a rögzített inkontinencia szalagok javallottak az enyhe, vagy közepes stressz vizeletinkontinencia kezelésére, még mindig nem állnak rendelkezésre bizonyítékok a szabályozható férfi inkontinencia szalagok pontos indikációját illetően. Ráadásul továbbra sincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az egyik típusú férfi inkontinencia szalag jobb lenne a másikhoz képest.