Háziorvostan

Oldjuk meg az esetet: kamaszkori sinusitis

14 éves lány 12 napja tartó kétoldali orrdugulás, orrfolyás, kellemetlen szájszag, tartós, egész napra jellemző köhögés panaszaival jelentkezett a gyermekorvosnál. Az orrváladék az elmúlt 1-2 napban gennyessé vált.

2014.12.04. Háziorvostan

A tartós váz-izomrendszeri fájdalom jelentősége és terápiás lehetőségei
A tramadol, a paracetamol és az NSAID-ok szerepe

A tartósan fennálló fájdalom jelentősen befolyásolja az életminőséget: romolhat az alvás minősége, a mozgás, csökkenhet a munkaképesség, tönkremehetnek a társadalmi kapcsolatok. További terhet jelentenek a fájdalom miatt kialakuló társbetegségek, például a depresszió vagy a szorongás. A tartós fájdalom hatékony csillapítása tehát kulcskérdés a beteg életében. Az ilyen fájdalom a legtöbb esetben váz-izomrendszeri, ízületi eredetű, így a reumatológusra és a háziorvosra nagy felelősség hárul, hiszen a lakosság igen nagy részét érinti a probléma, az idős korosztály 85 százaléka küzd közepes vagy erős fájdalommal, ami legalább egyharmaduknál krónikus panasz. Az itt bemutatott cikk a fájdalomcsillapítás gyógyszeres lehetőségei közül elsősorban a tramadolt és a paracetamolt, illetve ezek kombinációját elemzi.

2014.11.21. Háziorvostan

International Diabetes Conference gazdasági, társadalmi és egyéni kihívás tükrében

A cukorbetegség gazdasági, társadalmi és egyéni kihívásairól szól az International Diabetes Conference a siófoki Hotel Azúrban november 18-19-én. A konferencia tudományos és gazdasági szemmel mutatja be a cukorbetegség jelenlegi helyzetét, valamint a várható jövőképeket. A találkozó célja, hogy a diabetes tudatosítása mellett elindítson egy állami, gazdasági és társadalmi összefogást és elkötelezze a szereplőket a kiemelten fontos ügy mellett.

2014.11.06. Háziorvostan

Azithromycin vagy nem? Esetfeladvány - kisgyermekkori otitis media

A háziorvosnál 5 éves fiúgyermek jelentkezett 24 órája tartó enyhe jobb oldali fülfájással. A szülők elmondása szerint a gyermeknek nem volt láza, fülfolyást, hallásromlást vagy egyéb tüneteket nem tapasztaltak. A gyermek minden gyermekkori védőoltást megkapott, így a konjugált pneumococcus (PCV13) vakcinát is. Fülsérülés vagy fülészeti operáció nem szerepel a kórtörténetben, ismert gyógyszerallergia nem áll fenn.

2014.11.04. Háziorvostan