Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) biztonsági bizottsága (Farmakovigilanciai Kockázatértékelési Bizottság [PRAC]) 2023. szeptemberi ülésén megerősítette, hogy a pitvarfibrilláció ezentúl gyakori mellékhatásként szerepel majd az omega-3-sav etil-észtereket tartalmazó gyógyszerek alkalmazási előírásában. Amennyiben pitvarfibrilláció alakul ki, a gyógyszer szedését véglegesen abba kell hagyni.
A gram-pozitív baktériumok által okozott bakteraemiás betegeknél fennáll a fertőzéses endokarditisz (FE) kockázata. Mivel az FE hosszú antibiotikusmkezelést és időnként szívbillentyű műtétet igényel, nagyon fontos az FE-ben szenvedő betegek azonosítása.
A hirtelen szívhalál (SCD) a kardiovaszkuláris halálesetek nagy százalékát okozó állapot, amelynek leggyakoribb oka a kamrai tachyarrhythmia. Az SCD-nek vannak olyan jelei és tünetei, amelyek spontán, minden figyelmeztetés nélkül jelentkeznek és halálosak. Annak ellenére, hogy a preventív erőfeszítések a legnagyobb kockázatú népességkategóriákban a szubkután beültetett kardioverter-defibrillátorok (S-ICD) használatára összpontosítanak, az SCD-k nagy számban fordulnak elő a normál népességben és olyan embereknél, akiknek nincs dokumentált szívbetegségük. Ezért az SCD elsődleges megelőzésének valamilyen életképesebb stratégiának kellene lennie az általános népesség számára, figyelembe kellene vennie a megelőző orvoslás formáját öltő intézkedéseket, mint például, hogy többet tudjanak a genetikai hajlamról, a halálos kimenetelű ritmuszavarok családi előzményeiről, az ismeretlen okú szinkópákat követő folyamatos felügyeletről stb.
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
A fertőzéses endocarditis (FE) jelentős közegészségügyi kihívást jelent. 2019-ben az FE becsült incidenciája 13,8 eset volt évente 100.000 alanyra vetítve, és az FE 66.300 halálesetért volt felelős világszerte. Az ehhez kapcsolódó magas morbiditás és mortalitás (1723,59 fogyatékossággal korrigált életév és 0,87 haláleset 100.000 lakosra vetítve) miatt a legjobb megelőző stratégiák azonosítása áll a kutatások középpontjában. Az ESC 2015-ös, a fertőzéses endocarditis kezelésére vonatkozó iránymutatásának közzététele óta fontos új adatok jelentek meg, amelyek az ajánlások aktualizálását tették szükségessé.
Az alacsony sűrűségű lipoprotein-koleszterin (LDL-C) sztatinkezelésre adott válaszában nagy az eltérés. Az LDL-C csökkenése függhet a beteg életkorától - különösen az idősebb felnőttek esetében, akik a randomizált, kontrollált vizsgálatokban lényegesen alulreprezentáltak.
A humán immundeficiencia vírus (HIV) fertőzésben szenvedő személyek körében megnövekedett a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, ezért szükség van az alkalmazott elsődleges megelőzési stratégiákra vonatkozó adatokra.
A vashiány gyakori a pulmonális hipertóniában, de klinikai jelentősége és optimális meghatározása továbbra sem világos.
A közvetlen orális antikoagulánsok (DOAC) korai, illetve későbbi megkezdésének hatása az akut ischaemiás stroke-on átesett pitvarfibrillációban szenvedő személyeknél nem egyértelmű.
A hirtelen szívhalál (SCD) okai és kiváltó tényezői a serdülők körében kevéssé ismertek. A szerzők az SCD etiológiáját és a fizikai aktivitással való kapcsolatát kívánták vizsgálni egy nagy serdülő kohorszban.
Bár a terhesség kedvezőtlen kimenetele a kardiovaszkuláris betegségek fokozott kockázatával jár, hiányoznak a magas vérnyomású terhességet követő szívelégtelenség időzítésével és altípusaival kapcsolatos vizsgálatok.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) engedélyezte a pegunigalsidáz-alfa (Elfabrio, Chiesi Global Rare Diseases/Protalix BioTherapeutics) enzimpótló terápiát (ERT), amely a felnőtteknél igazolt Fabry-kór kezelésére szolgál.