Urológia-andrológia-uroonkológia
Visszatérő húgyúti fertőzések: a profilaxis kérdése
Az érintettek számára a visszatérő húgyúti fertőzések (UTI) néha stresszesek. Sok nő számára azonban már egy tájékoztató beszélgetés a kockázati tényezőkről és a viselkedési ajánlások átadása is nagy segítséget jelenthet. Az antibiotikum-profilaxis csak akkor jöhet szóba, ha minden nem antibiotikum terápiás lehetőség már kimerült.
Prosztatarák és az enzalutamid
A klinikai vizsgálatok gyakran több, különböző időpontban beérő végpontot tartalmaznak. A kezdeti jelentést, amely jellemzően az elsődleges végponton alapul, akkor lehet közzétenni, amikor a kulcsfontosságú tervezett társprimer vagy másodlagos elemzések még nem állnak rendelkezésre.
Vesekő és húgyúti fertőzés: mindig együtt?
A Current Urology Reports című szaklapban megjelent új áttekintés a vesekőbetegség és a húgyúti fertőzés együttes előfordulását dokumentálja. A bizonyítékok arra utalnak, hogy a vesekőbetegség húgyúti fertőzéshez vezethet, és hogy a húgyúti fertőzés veseköveket okozhat.
Antibiotikum-rezisztens baktériumok területi megjelenése
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) új tanulmánya szerint a karbapenem-rezisztens Enterobacterales (CRE) esetek meglepő hányada a közösségi környezetben élő betegek izolátumaiban található (CA-CRE). Korábban úgy gondolták, hogy ezek egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések (HCA-CRE).
Glomeruláris hematúria és a vizeletmikroszkópia
A hematúria értékelése és a vizeletüledék mikroszkópos vizsgálata a nefrológusok általánosan használt eszközei a glomeruláris betegségek felmérésében. A vizelet vörösvérsejtjeinek (RBC) mikroszkópos vizsgálatával kimutatható morfológiai eltérések segíthetnek a hematúria forrásának azonosításában, hogy az vajon glomeruláris vagy sem.
Pozitív sebészi szél a prosztatektómia után: számít a méret?
Amikor a radikális prosztatektómiát követő sebészi szélekről van szó feltehetjük a kérdést, számít a méret? Ha egy szóval kellene válaszolni, akkor igen. Erre a következtetésre jutottak ausztrál kutatók, akik szisztematikus áttekintést és meta-analízist végeztek.
Az utazók hasmenése és a húgyúti fertőzés? Van kapcsolat?
A húgyúti fertőzések (’urinary tract infection’; UTI) gyakrabban fordulnak elő az alacsony és közepes jövedelmű országokba utazóknál, és az utazók hasmenése jelentős kockázati tényező volt, - derült ki a ’Travel Medicine and Infectious Disease’ szaklapban megjelent vizsgálat eredményeiből.
Edukáció hatása az antibiotikum használatra sürgősségi osztályon
A húgyúti fertőzéseket (’urinary tract infection’, UTI) gyakran tévesen diagnosztizálják vagy túlzottan széles spektrumú antibiotikumokkal kezelik, ami negatív következményekkel járhat. A vizsgálat célja az volt, hogy a húgyúti fertőzések felírására irányuló antimikrobiális stewardship (AS) stratégiákat valósítson meg sürgősségi osztályon (SBO).
Posztoperatív opioidok használatának iránymutatásai urológiai betegekben
Az elmúlt két évtized alatt az orvosok az akut és krónikus fájdalom kezelését illetően - különösképp posztoperatív környezetben - az opioid gyógyszerekre támaszkodtak. Az opioid-járvány felszámolására tett erőfeszítések ellenére a legtöbb sebészeti szakterület esetében hiányoznak az opioidok felírására vonatkozó standardizált irányelvek.
Erektilis diszfunkciót okoz az e-cigaretta?
Az elektronikus cigaretta használata növelheti az erektilis diszfunkció (ED) előfordulásának kockázatát az életkortól, a cardiovascularis megbetegedéstől (CVD) és az egyéb rizikófaktoroktól függetlenül, - derül egy új vizsgálatból.
Impotencia és Covid-19? 2. rész
A Covid-19 előfordulása az újonnan diagnosztizált erektilis diszfunkció (ED) valamelyest megnövekedett kockázatával állt összefüggésben, - számolt be róla egy kutató.
Impotencia és Covid-19? 1. rész
A Covid-19 előfordulása az újonnan diagnosztizált erektilis diszfunkció (ED) valamelyest megnövekedett kockázatával állt összefüggésben, - számolt be róla egy kutató.
Indokolt-e a sebészeti beavatkozások előtti vizeletvizsgálat?
Egy amerikai vizsgálat arra enged következtetni, hogy a gyakori műtéti beavatkozások 25%-a esetében 30 napon belül vizeletvizsgálat elvégzésére kerül sor, és ez az esetek 89%-ában nem javallott.