belgyógyászat

Demencia kockázat és epilepszia?

Idősebb emberek esetében az epilepszia összefüggésbe hozható kognitív zavarokkal, potenciálisan a demenciával. Továbbra sem világos azonban, hogy az epilepszia milyen mértékben növelheti a demencia kockázatát, hogyan viszonyul más neurológiai állapotokhoz, illetve a különböző kardiovaszkuláris kockázati tényezők miként befolyásolhatják ezt a kockázatot.
2024.03.28. Neurológia

A protonpumpagátlók káros hatásai cukorbetegségben

A protonpumpagátlók (PPI-k) kardiovaszkuláris (CV) kimenetelekre és mortalitásra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról számoltak be a népesség körében. A kutatók ezért megvizsgálták a PPI-k hatását a CV kimenetelére, illetve a teljes mortalitásra azoknál a diabetes mellitusban (DM) szenvedő idős embereknél, akikre vonatkozóan nem tisztázott a lefolyás.
2024.03.20. Belgyógyászat

Kockázatos a Paxlovidot immunszuppresszánsokkal bevenni?

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) farmakovigilanciai kockázatértékelési bizottsága (PRAC) emlékeztetőt adott ki az egészségügyi szakemberek számára a Paxloviddal kapcsolatos lehetséges súlyos mellékhatásokról, ha azt bizonyos immunszuppresszánsokkal együtt adják.
2024.02.19. Egyéb

Melyek a fiatalkori demencia módosítható kockázati tényezői

A szélesebb körben ismert kockázati tényezők, mint a cukorbetegség, a stroke, a szívbetegség és a depresszió mellett egy nagyszabású vizsgálat eredményei szerint a D-vitaminhiány, az emelkedett C-reaktív fehérje (CRP) szint és a társadalmi elszigeteltség növeli a fiatalon jelentkező demencia (YOD) kockázatát.
2024.02.05. Pszichiátria

A nátrium-glükóz-kotranszport fehérje 2 gátlók pozitív hatása

A nátrium-glükóz-kotranszport fehérje 2 gátlók (SGLT-2s) a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél pozitív összefüggést mutattak mind a renalis, mind a kardiovaszkuláris kimenetellel. Azonban az összefüggés SGLT-2is és a 2-es típusú cukorbetegségben és akut vesebetegségben (AKD) szenvedő betegek körében lévő kimenetel továbbra is tisztázatlan.
2024.01.25. Belgyógyászat