dohányzás

Új ismeretek a tüdőrák kezelésében a nem dohányzók között

A tüdőrák elsődleges oka a dohányzás. Előfordulása azonban folyamatosan nő a nem dohányzók körében, különösen a nők között. Míg a soha nem dohányzó, tüdőrákos betegek körülbelül 80%-ának célzott terápiákat írnak fel, amelyek az olyan fehérjék mutációira összpontosítanak, mint az EGFR és az ALK, a többi beteg gyakran citotoxikus kemoterápiát kap, ami sok mellékhatással és viszonylag alacsony terápiás válaszaránnyal já. Mindez rávilágít a célzott terápiák mielőbbi szükségességére.
2024.07.26. Tüdőgyógyászat

ASCO: nem állnak rosszul az e-cigarettát leszokástámogató eszközként használó innovátor országok

Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) júniusban megtartott éves kongresszusának egyik témája az e-cigaretták dohányzásról való leszokásban játszott szerepe és ennek különböző megközelítése volt. A témának dedikált szekcióban bemutatásra kerültek az e-cigaretták egészségügyi kockázataival kapcsolatos eddigi bizonyítékok a hagyományos éghető cigarettákkal összehasonlítva, és ismertetésre kerültek az e-cigaretták potenciális előnyei azoknál a betegeknél, akiknek nehézséget okoz a dohányzásról való leszokás, pédaként hozva a nagy-brittaniai és az új-zélandi tapasztalatokat.
2024.07.05. Füstmentes jövő

JAMA: a nikotin betiltása valószínűtlen, ezért közegészségügyi jelentősége van a cigaretta módosított kockázatú alternatíváinak

A JAMA Egészség Fórum rovatában jelent meg az a szakvélemény, mely szerint a cigarettának a dohányzók számára elérhető alternatíváit hasonló vizsgálat és engedélyeztetés alá lehetne vetni, mint az új gyógyszereket és orvostechnikai eszközöket. A füstmentes alternatívák biztonsági profiljának és leszokástámogatói hatékonyságának vizsgálata azoknak fontos, akik számára nehéz a nikotinról való leszokás – írják a szerzők.
2024.06.28. Füstmentes jövő

Cochrane: továbbra is állítható, hogy e-cigarettákkal többen szoknak le a cigarettázásról

Többek között tovább erősödött annak bizonyossága, hogy szakmailag kontrollált keretek közt az e-cigaretta a leszokástámogató programok hatékonyabb eszköze lehet, mint a hagyományos nikotinpótló terápiák. A Cochrane Intézet ún. „élő” szakirodalmi áttekintésének legfrissebb verziója a témában 2023. júliusáig megjelent 88 tanulmány (n=27 235 dohányos) eredményeit összegzi.
2024.05.08. Füstmentes jövő

A neutrofilszám, a fertőzés és a dohányzás szerepe bronchiectasiában COPD-s betegekben

A bronchiectasia és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) közötti kapcsolat ok-okozati összefüggése továbbra is tisztázatlan. Jelen tanulmány célja a közöttük fennálló lehetséges okozati kapcsolat vizsgálata, különös tekintettel a légúti gyulladás, a fertőzések és a dohányzás mint közvetítő tényezők szerepére a COPD kialakulásában.
2024.04.17. Tüdőgyógyászat

A CEASEFIRE tanulmány eredményei a cigarettáról füstmentes alternatívára váltásról

Olasz kutatók 24 hetes utánkövetéssel vizsgálták a cigaretta füstmentes alternatívával való helyettesítésének hatását a hagyományos dohánytermékek fogyasztásának elhagyására, illetve a teljes leszokásra. A CEASEFIRE tanulmány az első kutatás, ami az e-cigaretta és a dohányhevítő rendszer összehasonlító vizsgálatát végezte el a cigarettáról alternatív technológiára áttérés vonatkozásában.
2024.01.22. Füstmentes jövő

Az e-cigaretta és a cigaretta használata a késői terhesség alatt a serdülők körében

A terhes serdülők néha használnak cigarettát; keveset tudunk azonban az e-cigaretta használatáról a terhes serdülők körében, egy olyan populációban, amely fokozott egészségügyi kockázatnak van kitéve. Egy kohorsz vizsgálat a 2016-2021-es Terhességi Kockázatfelmérési Megfigyelő Rendszer meglévő adatait használta fel 10.428 olyan 10-19 év közötti amerikai serdülőről, akiknél egy terhességből egy gyermeke született, és teljes körű adatokkal rendelkeztek az e-cigaretta- vagy cigarettahasználatról és az SGA-szülés (azonos nemű és terhességi időre született, 10. percentil alatti születési súlyú gyermek).

A dohányzásról való leszokással kapcsolatos tapasztalatok és akadályok: horvát és német beszámolók a hatodik No Smoke Summit-on

Idén ősszel hatodik alkalommal került megrendezésre a dohányzással kapcsolatos ártalomcsökkentést fókuszba helyező No Smoke Summit, ahol a legfrissebb horvát és német népegészségügyi adatok és stratégiák is bemutatásra kerültek. Míg Horvátországban komolyan vizsgálják a füstmentes alternatívák leszokásban játszott szerepét és egészségközgazdaságtani hatásait, addig Németországban a dohányzók viselkedésének mélyebb megértésére törekszenek.
2023.12.18. Füstmentes jövő

Mediterrán-típusú diétával, antioxidánsok pótlásával bizonyítottan javulhat a dohányzással összefüggő COPD-s betegek várható élettartama, életminősége

A Semmelweis Egyetem új tanulmányából kiderül pontosan mely vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok szedésével lassítható az elsősorban dohányosokat érintő krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) romlása. A táplálkozás szerepe azért is kiemelkedő, mert állapotuk rosszabbodása más kórképeknél nagyobb mértékben befolyásolja a COPD-s betegek életminőségét és túlélési esélyeit.
2023.11.07. Hírek

Narratív szakirodalmi áttekintés: kedvezőbb prognózisra számíthatnak a cigarettázóknál a hevített dohányt használók a szív- és érrendszeri betegségek tekintetében

A European Medical Journalban megjelent egy új szakirodalmi áttekintés, mely az atherosclerotikus folyamatok kialakulási kockázata és az érelmeszesedés progressziója vonatkozásában összegezte és értékelte a dohányhevítéses technológia kórélettani hatásait. A füstmentes alternatíva mellett csökkenhet az ischaemiás szívbetegség, a perifériás artériás betegség, az agy-érrendszeri betegség, illetve az aorta aneurizmák kialakulásának kockázata.
2023.10.31. Füstmentes jövő

Füstmentes alternatívák hatása dohányzó COPD-s betegekre

Hosszú évtizedekre visszamenően igazolható, hogy a dohányzók jelentős hányada a dohányzás okozta vagy egyéb krónikus betegség diagnózisát követően sem teszi le a cigarettát. Nincs ez másképpen a COPD betegek körében sem: a leszokási szándék alacsony, rendkívül sokan akár akut epizódok után is folytatják a dohányzást, ami progresszív állapotromláshoz vezet. Ilyen betegpopulációk számára jelenthetnek ártalomcsökkentéssel járó alternatívát a füstmentes eszközök – taglalták az Open Science* tudományos konferenciasorozat legutóbbi panelbeszélgetésén a téma szakértői.
2023.09.26. Füstmentes jövő