gasztroenterológia

Nyelőcsőrák I.

A nyelőcsődaganat egy nagyon magas mortalitású betegség. Ennek fő oka a kései diagnózis. A tünetek kezdetben a teljesen jellegtelen retrosternalis dyscomfort érzés képében jelentkezhetnek. A legjellemzőbb és leggyakoribb tünet, a betegek több mint 80 %-ában a dysphagia. A tumor növekedésével az időnként jelentkező dysphagia állandósul és progrediál, amihez nyelési fájdalom társul.
2010.02.01. Gasztroenterológia

A jejunalis diverticulosis szövődményei (esetismertetés és irodalmi áttekintés) II.

A vékonybél diverticulosis szövődményei krónikus és akut panaszokat okozhat. Krónikus szövődmények a malabsorptio, anémia, intermittáló hasi fájdalom, flatulencia, hasmenés vagy székrekedés illetve ezekhez kapcsolódhat még enterolith képződés, malignus degeneráció és parazitizmus. Az akut szövődmények a perforáció, az abscessus következményes peritonitis-szel, vérzés, sipolyképződés, valamint összenövések, volvulus és intussuspectio okozta bélelzáródás lehetnek, melyek azonnali sebészi beavatkozást igényelnek.
2010.02.01. Gasztroenterológia

A jejunalis diverticulosis szövődményei (esetismertetés és irodalmi áttekintés) I.

A jejunum diverticulosisa ritka előfordulású betegség, a szövődményes esetek száma pedig még kevesebb. A diverticulum ritkán perforálódik és a perforált diverticulomot elfedheti a mesenterialis zsír, ezzel komoly diagnosztikus probléma elé állítja a klinikust. Az alábbiakban egy olyan esetet mutatunk be, ahol a jejunum diverticulosisa a vastagbél diverticulosisával társul, és a perforált jejunalis diverticulum intramesenteriális tályogot okozott.
2010.02.01. Gasztroenterológia

Nyelőcsőrák II.

A nyelőcsőrezekció a legjobb kezelési forma a nyelőcsőrák gyógyításában, de csak akkor, ha a műtétet biztonságosan és kellő hatásfokkal végzik.
2010.02.01. Gasztroenterológia

Diverticulum

Vastagbél-diverticulumok, a diverticulosis prevalenciája a diagnosztikus eljárások fejlődése mellett sem ítélhető meg pontosan, mert az érintettek többsége tünet- és panaszmentes. Az utóbbi évtizedekben előfordulása bizonyíthatóan emelkedik, hiszen a társadalom is öregszik. A diverticulumok 85–90%-a a bal colonfélben, főleg a sigmában helyezkedik el. A diverticulumok többsége pseudodiverticulum, azaz a submucosa és a mucosa kitüremkedése. A diverticulumok kialakulásának oka a bélfal meggyengülése, a megváltozott motilitás, szenzitivitás. Ennek legfontosabb oka az elégtelen rostfogyasztás.
2010.02.01. Gasztroenterológia

Lisztérzékenységben is az önkontroll a kulcs?

A lisztérzékenység egyetlen kezelése mind felnőttek, mind gyermekek esetén a gluténmentes étrend. A chicagói Rush Egyetem Orvosi Karának gasztroenterológusai elvégeztek egy tanulmányt, mely azt vizsgálta, az agy-, illetve a testkontroll valóban segítséget jelent-e a diéta betartásában.
2010.01.25. Gasztroenterológia