gasztroenterológia

Az akut pancreatitis lefolyása I.

Az akut pancreatitis a hasnyálmirigy heveny gyulladással járó folyamata, mely komoly egészségügyi problémát jelent. Az esetek többségében enyhe formában zajlik. A betegek kisebb százalékában súlyos, sokszor alig befolyásolható, életet veszélyeztető állapot alakul ki.
2010.08.13. Gasztroenterológia

Nyelőcsőrák II.

A nyelőcsőrezekció a legjobb kezelési forma a nyelőcsőrák gyógyításában, de csak akkor, ha a műtétet biztonságosan és kellő hatásfokkal végzik.
2010.08.07. Gasztroenterológia

Nyelőcsőrák I.

A nyelőcsődaganat egy nagyon magas mortalitású betegség. Ennek fő oka a kései diagnózis. A tünetek kezdetben a teljesen jellegtelen retrosternalis dyscomfort érzés képében jelentkezhetnek. A legjellemzőbb és leggyakoribb tünet, a betegek több mint 80 %-ában a dysphagia. A tumor növekedésével az időnként jelentkező dysphagia állandósul és progrediál, amihez nyelési fájdalom társul.
2010.08.03. Gasztroenterológia

Az autoimmun pancreatitis

Az autoimmun pancreatitis pancreas tumorra jellemző tünetekkel jelentkezhet, mely miatt a beteget felesleges műtétnek tesszük ki, amennyiben időben nem sikerül diagnosztizálni a betegségét. Pedig kezelése egyszerű, steroid terápiára jól reagál.
2010.07.20. Gasztroenterológia

Gastrooesophagealis reflux és a pulmonalis fibrózis

Az idiopátiás tüdő fibrózis egy krónikus tüdőbetegség, melynek túlélése a diagnózist követően 2-3 év között van. Az okát egyértelműen nem tudjuk, és a legfontosabb gond az, hogy nincs hatékony kezelése. Az utóbbi időben merült fel krónikus tünetmentes mikroaspiráció kóroki szerepe, akár kiváltó, akár súlyosbító faktorként.
2010.06.28. Gasztroenterológia

Légzési elégtelenség akut pancreatitisben

Súlyos pancreatitisben a sokszervi elégtelenség egyik jelentős komponense a tüdő károsodásának következtében kialakuló légzési elégtelenség, mely a mortalitás jelentős hányadáért felelős. Nagy erőkkel folyik a kutatás a patomechanizmus pontos megismeréséért, mely reményt adhat a légzési elégtelenség hatékonyabb kezeléséhez, vagy megelőzéséhez.
2010.06.22. Gasztroenterológia

A terhesség és a reflux

A terhes nők kb. 80%-ában fordul elő gastrooesophagealis (GERD), enyhébb, vagy súlyosabb tüneteket okozva, az anyai életminőséget jelentősen rontva. Sokáig gyógyszeres kezelést nem ajánlottak a savcsökkentőkkel kapcsolatos kellő tapasztalat hiányában.
2010.06.11. Gasztroenterológia