reumatológia
A szisztémás lupus erythematosus neurológiai manifesztációi
A szisztémás lupus erythematosis (SLE) neurológiai érintettsége komoly kihívást jelent, és hatással van a betegek morbiditására, mortalitására, illetve életminőségére.
Hogyan befolyásolja a cutan lupus az életminőséget?
Felmérések alapján a cutan lupus erythematosus (CLE) jelentősen befolyásolja az életminőséget (QOL) a szisztémás lupus erythematosusban (SLE) szenvedő betegeknél önmagában és additív módon is, legalábbis a megterhelt mentális egészségi állapotról, illetve a szociális korlátozottságról szóló beszámolók erről tanúskodnak.
A pneumocystis-tüdőgyulladás profilaxisa
Bár korábbi tanulmányok azt mutatják, hogy a Pneumocystis jirovecii pneumonia (PJP) elleni primer profilaxis hatékony az immunszuppresszív kezelésben részesülő reumás betegeknél, a profilaxis visszavonásának optimális időzítésére vonatkozóan korlátozottak a bizonyítékok. Egy vizsgálat célja az volt, hogy felmérje a PJP kockázati tényezőit a profilaxis ellenére, és hogy bizonyítékkal szolgáljon az optimális profilaxis ütemezéséhez.
Psoriasis kezelésében alkalmazott szerek lehetséges mellékhatásai
A pszoriázis pathogenezisének mélyebb megértése lehetőséget teremtett hatékonyabb kezelések alkalmazására, különösen középsúlyos és súlyos esetekben. Az új generációs IL-23 és IL-17 gátlók nemcsak hatékonyabbak, de kedvezőbb mellékhatásprofiljuk révén biztonságosabban alkalmazhatók hosszú távon. A következőkben a plakkos pszoriázis kezelésében alkalmazott különböző modalitások potenciális mellékhatásait vizsgáljuk.
A rekombináns Zoster-vakcina hatásos reumatoid artritiszes betegeknél
A Shingrix rekombináns zoster-vakcina (RZV) hatékonyságot mutatott a herpes zoster (HZ) és a posztherpeszes neuralgia megelőzésében az 50 éves vagy idősebb, reumatoid artritiszben (RA) szenvedő felnőttek körében. Az oltást követő 30 napon belül nem figyeltek meg növekedést az RA fellángolásának kockázatában.
Új hidrogél segíthet a poszttraumás artritisszel kezelt páciensek aktivitásának megőrzésében
A poszttraumás artritisz (PTOA) esetében a jelenlegi kezelések a tünetek enyhítésére összpontosítanak, de nem akadályozzák vagy állítják meg az állapot progresszióját. Bár a kialakulóban lévő terápiák ígéretesnek bizonyultak a preklinikai vizsgálatokban, a fő akadály a gyógyszerek ízületbe juttatásában rejlik.
Az oszteoartritisz globális terhe posztmenopauzában
A tanulmány célja, hogy a posztmenopauzában lévő nők körében az oszteoartritisz (OA) globális terheit és időbeli tendenciáit bemutassa az incidencia, a prevalencia és a fogyatékossággal korrigált életévek (DALY) tekintetében 1990-2021 között.
Hydroxychloroquine szisztémás lupus erythematosusban szenvedő betegeknél: mennyi az elég?
Egy vizsgálatban kiválasztották a hydroxychloroquine-nal (HCQ) kezelt, legalább 5 éves követési idővel rendelkező betegeket. Hosszan tartó remissziót akkor értek el, ha a betegek öt egymást követő éves vizit során teljesítették a szisztémás lupus erythematosus (SLE) remissziós kritériumainak definícióját. Elemezték a HCQ 5 éven át alkalmazott, testtömeggel korrigált dózisa és a meghosszabbodott remisszió közötti összefüggéseket. Vizsgálták továbbá a prednizolon adagok, az immunszuppresszív szerek (IS) és más maláriaellenes szerek használata és a HCQ-adagok közötti összefüggéseket.
Lehetséges-e a betegség lefolyásának módosítása psoriasis-ban? Friss eredmények a GUIDE vizsgálatból
Betegségmódosítás, mint lehetséges új stratégia a psoriasis kezelésében
Végleges ajánlás a csontritkulás szűréséről
Az amerikai Preventív Szolgáltatások Munkacsoport szerint a csontritkulás szűrése segíthet a csonttörések megelőzésében a 65 éves és idősebb nők, valamint a fiatalabb, menopauzán átesett és fokozott kockázatnak kitett nők esetében.
A myeloma multiplex diagnózisának folyamata, lépések, tudnivalók
Bár a myeloma multiplex (MM) a leggyakoribb csontvelői kiindulású rosszindulatú daganatos betegség, mégis az összes malignitás legfeljebb 1-2%-t teszi ki, ezért diagnózisa a nem hematológus kollégák számára nem mindig magától értődő. Rövid összefoglalónkban mankókat szeretnénk kínálni, melyek a myelomás beteg minél koraibb felismeréséhez és a hatékony célzott terápia megkezdéséhez vezethetnek.
Kezeletlen meddőség és szisztémás autoimmun reumás betegség
A termékenységi kezelésben nem részesült, meddőséget átélt nőknél 25%-kal magasabb a szisztémás autoimmun reumás betegség (AIRD) kockázata a szülést követő 9 évben, mint azoknál, akik nem tapasztaltak meddőséget. Az összefüggés a kedvezőtlen terhességi kimenetel figyelembevétele után is fennállt.
Az étrend hatása a reumatológiai és mozgásszervi megbetegedések kimenetelére
Egy EULAR munkacsoportot hívtak össze a reumás és mozgásszervi betegségek (RMD-k) esetén alkalmazandó életmódjavító ajánlások kidolgozására. Ebben a dokumentumban az étrendnek az RMD-k progressziójára gyakorolt hatásával kapcsolatos szakirodalmát tekintették át.