sport
A kerékpározást vagy a gyaloglást válasszuk?
Az aerob testmozgás fontos szerepet játszik az egészség és a vitalitás megőrzésében. A kerékpározás és a gyaloglás a két legnépszerűbb aerob testmozgás. Mindkettő alkalmas kezdőknek, sérülteknek és más egészségügyi problémákkal küzdőknek is.
Szépkorúak Sportfesztiválja - Tegyen mozgással a fittségéért!
A Magyar Szabadidősport Szövetség (MASPORT) több olyan tevékenységet is megvalósít, ami kifejezetten a szenior korosztály átmozgatásával foglalkozik. Ennek része a június 11-én Budapesten megrendezésre kerülő Szépkorúak Sportfesztiválja.
Hogyan segíthet az étrend az 50 év felettieknek az izomsérülések megelőzésében?
Bebizonyosodott, hogy túl megterhelő edzésprogrammal történő kezdés jelentős izom- és csontkárosodáshoz vezethet, különösen, ha azt nem megfelelő étrend kíséri. Ez a kockázat 50 év felett még nagyobb, mivel a természetes öregedési folyamatok következtében az izom- és csonttömeg veszteség jelentősebb.
Mire figyeljünk sportolás közben a szív egészségének megőrzése érdekében?
Minden edzés, ha helyesen és biztonságosan végzik, jót tesz a testnek – beleértve a szívet is. Általában azonban a rendszeres, közepes és intenzív edzés a leghatékonyabb a szív- és tüdőfunkció javítására.
A gyaloglás agyműködésre gyakorolt hatásai
Más edzésformákhoz hasonlóan gyalogláskor is a légzésünk felgyorsul, hogy oxigént juttasson az izmokhoz. Mivel azonban a járás mérsékelt és egyenletes mozgásforma, ritkán jár légszomjjal, hacsak nem növeljük a terhelést, például emelkedővel vagy gyorsabb tempóval.
Mely izomcsoportokat érdemes együtt edzeni?
Az erőnléti edzés segíthet javítani a csontok, az izmok és a kötőszövetek egészségét, valamint a vércukor- és lipidszintet. Nincs helyes vagy helytelen módszer az erőnléti edzésprogram összeállítására, azonban bizonyos izomcsoportok párosítása segíthet az edzések hatékonyságának növelésében.
A testmozgás negatív hatással lehet a fogak egészségére
Még a kis mennyiségű testmozgás is, függetlenül attól, hogy milyen intenzív, számos egészségügyi előnnyel járhat. Segíthet csökkenteni a szívbetegségek, a cukorbetegség és a stroke kockázatát, javíthatja az agy működését és az általános fizikai egészséget. Azonban meglepő módon egy 2014-ben megjelent tanulmány kimutatta, hogy azoknál, akik rendszeresen sportolnak, gyakoribb probléma a fogzománc-erózió, mint ülő életmódot folytató társaiknál.
Miért érdemes minden reggelt fekvőtámasszal indítani?
Bár sokan azt hiszik, a fekvőtámaszból rengeteget kell csinálni a hatékonyságért, valójában 20 darab is elég a látványos hatásért, amennyiben minden reggelt így kezdünk. Ez az apró szokás felpörgeti az anyagcserét, erősítheti a felsőtestet és hozzájárulhat a jobb testtartáshoz.
Hogyan segíthet a testmozgás a demencia megelőzésében?
A testmozgás jótékony hatással van a szervezetünkre, és döntő szerepet játszik az agyműködésben. Amikor mozgunk, a szervezetünk endorfint és más neuroprotektív vegyi anyagokat szabadít fel, amelyek fokozzák az idegi összeköttetést és serkentik az új agysejtek növekedését.
Erősebb lábizmok és csontok: a Harvard Egyetem tippjei gyalogláshoz
A gyaloglás az egyik legkönnyebben elérhető és leghasznosabb mozgásforma. Nincs szükségünk edzőteremre vagy speciális felszerelésre, és bármilyen edzettségi szintnek megfelel, hiszen alacsony terhelést biztosít.
Jóga vs. pilates: melyiket válasszuk?
A magunkkal való törődés alapvető prioritás a mindennapokban. Az öngondoskodás egyik legjobb módja pedig a számunkra megfelelő mozgásforma megtalálása és gyakorlása.
Az élettartam szempontjából a fittség hangsúlyosabb, mint a testsúly
Az aerob fittség azt tükrözi, hogy a szív, a tüdő és az izmok milyen jól működnek együtt, míg a BMI csak a testsúlyt és a testmagasságot méri. Így, a fittség jobb mutatója az általános egészségnek, amit egy friss tanulmány is alátámaszt.
A gyalogtempó és az öregedés között van összefüggés?
Évtizedek óta tudjuk, hogy a gyaloglás módja, különösen a sebességünk összefügg az egészségünkkel.