tüdőgyógyászat
A bronchiectasia súlyosbodása
A bronchiectasia komoly kihívást jelent növekvő előfordulása, a hozzá kapcsolódó gazdasági teher, valamint a klinikai heterogenitás miatt.
Új ismeretek a tüdőrák kezelésében a nem dohányzók között
A tüdőrák elsődleges oka a dohányzás. Előfordulása azonban folyamatosan nő a nem dohányzók körében, különösen a nők között. Míg a soha nem dohányzó, tüdőrákos betegek körülbelül 80%-ának célzott terápiákat írnak fel, amelyek az olyan fehérjék mutációira összpontosítanak, mint az EGFR és az ALK, a többi beteg gyakran citotoxikus kemoterápiát kap, ami sok mellékhatással és viszonylag alacsony terápiás válaszaránnyal já. Mindez rávilágít a célzott terápiák mielőbbi szükségességére.
A metotrexát alkalmazása és az interstitiális tüdőbetegség kockázata dermatomyositisben
A dermatomyositis (DM) gyakori szövődménye, az interstitiális tüdőbetegség (ILD) a DM-es betegek mintegy 23%-át érinti Észak-Amerikában. A metotrexát (MTX) a DM első vonalbeli szerének számít, de a reumatoid artritiszben (RA) szenvedő populáció 0,3-11,6%-ánál tüdőgyulladással és tüdőfibrózissal jár. A klinikusok habozhatnak a MTX alkalmazásával kapcsolatban a DM számára, mivel a tüdőtoxicitás miatt aggódnak, ebben a veszélyeztetett populációban.
A furán expozíció és a krónikus obstruktív légúti betegség összefüggése: 2013-2018
Bár kiterjedt kutatások összefüggéseket állapítottak meg a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) és a környezeti szennyező anyagok között, a furán és a COPD közötti kapcsolat továbbra is tisztázatlan. Egy tanulmány célja a furán és a COPD közötti kapcsolat feltárása volt, miközben a lehetséges mechanizmusokat is vizsgálta.
Légúttágítók vagy inhalációs kortikoszteroidok jobbak a fertőzés utáni köhögés kezelésére?
Segítenek-e a légúttágítók vagy az inhalációs kortikoszteroidok (ICS) a posztinfekciós köhögésen (PIC) nem-asztmás felnőtteknél?
Az adiponektin-peptin arány diszkriminatív értéke COVID-pneumnoniában
Az elhízás a 2019. évi súlyos koronavírusos betegség (COVID-19) kockázati tényezője. A keringő adipokineket összefüggésbe hozták a gyulladásos terheléssel és a felerősített vagy diszregulált immunválaszokkal. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje az adipokinek diszkriminatív képességét a COVID-19 tüdőgyulladás azonosítására és a betegség súlyosságának értékelésére.
Új tanulmány a tüdőembólia terápiájáról
A tüdőembólia egy olyan potenciálisan életveszélyes állapot, amikor egy vérrög emboliája során elzárja a tüdő véráramlását. Hagyományosan a kezelési lehetőségek közé tartozik a véralvadásgátlóval történő kezelés és súlyos esetekben a sebészeti beavatkozás. Az orvostechnológia közelmúltbeli fejlődése azonban olyan új, minimálisan invazív eljárásokat vezetett be, mint az ultrahang-vezérelt katéteres trombolízis (USCDT) és a mechanikus trombektómia (MT).
Nirmatrelvir-Ritonavir és a COVID-19 halálozás, kórházi kezelés kapcsolata
A nirmatrelvirt és ritonavirt (Paxlovid [Pfizer]) kapó egyének forgalomba hozatalt követő elemzése elengedhetetlen, mivel lényegesen különböznek a publikált klinikai vizsgálatokban szereplő egyénekétől. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a nirmatrelvir és a ritonavir kapcsolatának vizsgálata a halálozás vagy a kórházi felvétel megelőzésével a COVID-19 fertőzés szövődményeinek különböző kockázatával rendelkező egyéneknél.
Az új Moderna vakcina hatásos lesz a legújabb COVID-változat ellen?
A Moderna szerint a hamarosan megjelenő COVID-19 vakcinájának működnie kell a BA.2.86-os változat ellen, amely aggodalmat keltett a szakemberekben, hogy az esetek esetleges megugrása következhet be miatta.
Valós adatok a súlyos tüdőrákról
A súlyos tüdőrák egy új fogalom, amely olyan beteget ír le, akinek rossz a teljesítményállapota (TÁ; 2-4), de nagy valószínűséggel nagyobb lesz a túlélési esélye egy jobb prognózissal a TÁ pontszámot illetően. Jelenleg azonban nincsenek releváns kutatási vagy valós adatok a súlyos tüdőrákban szenvedőkről, mint például az előfordulási gyakoriság, az ok, a klinikai jellemzők és a kockázati tényezők.
A tüdőgyógyászat digitális átalakításáért kötött megállapodást az SE és az OKPI
A tüdőgyógyászat digitális átalakulásának előmozdításáért, továbbá közös népegészségügyi programok megvalósításáért kötött stratégiai megállapodást a Semmelweis Egyetem (SE) Egészségügyi Menedzserképző Központ és az Országos Korányi és Pulmonológiai Intézet (OKPI).
Dr. Obbágy Veronika tüdőgyógyász főorvos: 24 órás szolgálatban
Dr. Obbágy Veronika tüdőgyógyász főorvos, a Prestige Magánkórház orvosa évtizedeken át szolgálja alázattal és nagy szakértelemmel Nyíregyháza és a vármegye betegeit, ma már mint nyugdíjas főorvos. Idén ő lett az egyik közönségdíjas a 2017-ben alapított Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj megmérettetésén. A vele készült WEBBeteg.hu interjúból kiderül miben más ez az elismerés és milyen út vezetett idáig.
A tüdő érintettsége a sclerodermás betegeknél
A világon mintegy 2,5 millió ember szenved ebben a betegségben1, Magyarországon a becslések szerint 2000 fő lehet érintett. A betegség lefolyása, a beteg életkilátásai szempontjából alapvető fontosságú a mielőbbi tisztázása annak, hogy kiterjedt-e a tüdőre a betegség.