Háziorvostan

A savcsökkentő terápia és a migrén

A fejfájás a protonpumpa-gátlók (PPI-k) alkalmazása kapcsán előforduló mellékhatás. A közelmúltban a migrén kifejezetten a PPI-használat egy lehetséges mellékhatásaként jelent meg. Egy kutatás célja az volt, hogy a rendelkezésre álló adatok felhasználásával feltárja a migrén és a súlyos fejfájás előfordulása, valamint a savcsökkentő terápia – beleértve a PPI-ket, a H2-receptor-antagonistákat (H2RA-kat) és a generikus savlekötőket – alkalmazása közötti összefüggést, összehasonlítsa a PPI-k és a H2RA-k okozta kockázatot, valamint felmérje, hogy a savcsökkentő terápia által befolyásolt étrendi változtatások enyhíthetik-e a kockázatot.

2024.06.13. Háziorvostan

Súlyos mellékhatások kockázatának csökkentése a JAK-gátlók alkalmazásakor?

A Janus-kináz-gátlók (JAKi) hatékony terápiás lehetőséget biztosítanak a reumatoid artritisz (RA) kezelésére. A biztonságosságukkal kapcsolatos aggodalmak azonban bizonyos „veszélyeztetett” betegcsoportok esetében azt eredményezték, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2023 januárjában kockázatminimalizáló intézkedéseket vezetett be, amelyek a JAKi felírását bizonyos betegek alcsoportjaira korlátozzák, hacsak nem áll rendelkezésre megfelelő alternatíva.

2024.06.11. Háziorvostan

Öt kiemelt szempont az eróziós nyelőcsőgyulladás betegségről

Az eróziós nyelőcsőgyulladás (EE) a nyelőcső hámjának krónikus irritáció következtében történő eróziója. Számos tényező okozhatja, de elsősorban a gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) következménye. Az EE fő tünetei a gyomorégés és a regurgitáció; egyéb tünetek lehetnek az epigasztrikus fájdalom, az odinophagia, az dysphagia, a hányinger, a krónikus köhögés, a fogerózió, a gégegyulladás és az asztma. A tünetek bizonyos kiváltó ételek fogyasztása vagy fekvés esetén súlyosbodhatnak. A differenciál diagnózis során  a nem eróziós nyelőcsőgyulladás, a Barrett-nyelőcső (BE) jönnek szóba. Az EE a GERD-esetek körülbelül 30%-ában fordul elő, és az EE az esetek 1%-13%-ában BE-vé alakulhat.

2024.06.06. Háziorvostan

A traumás agysérülés kockázati tényezői idősebbekben

A traumás agysérülések (TBI) előfordulása az idősebb egyéneknél az idősebb népesség növekedésével együtt növekszik. Az idősek számára a kisebb fejsérülést követő szükséges orvosi beavatkozások és kórházi kezelés negatív hatásokkal jár, amelyekről eddig nem számoltak be a szakirodalomban. Egy vizsgálat célunk az volt, hogy megvizsgálja a klinikailag jelentős traumás agysérülés (ciTBI) kockázati tényezőit a kisebb fejsérüléssel járó idősebb betegeknél.

2024.05.31. Háziorvostan

A védőoltással megelőzhető betegségek száma megugrott: Európa riadót fúj

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint a COVID-19 világjárvány idején tapasztalt csökkenő szintek után a védőoltással megelőzhető betegségek, például a kanyaró és a szamárköhögés száma Európa-szerte aggasztóan megugrott. Az eredményeket az április 21-27. között megrendezésre kerülő 2024. évi Európai Immunizációs Hét részeként tették közzé, és hangsúlyozzák, hogy a közegészség védelme érdekében fokozott oltási kampányokra van szükség.

2024.05.22. Háziorvostan

A Dengue-láz eszkalációja Brazíliában egy globális válságot tükröz

A Flaviviridae családba tartozó Dengue-vírus (DENV) jelentős globális egészségügyi fenyegetést jelent, ami 3,9 milliárd ember által lakott területeket érint. A DENV-t elsősorban az Aedes-szúnyogok, különösen az Aedes aegypti terjesztik, és négy szterotípusuk van (DEN-1, DEN-2, DEN-3 és DEN-4), melyek mindegyike okozhat emberi fertőzést.

2024.05.17. Háziorvostan

Amerikai daganat statisztika: 2024

Az Amerikai Rákellenes Társaság minden évben megbecsüli az új daganatos esetek és halálesetek számát az Egyesült Államokban, és a központi rákregiszterek által gyűjtött incidencia adatok (2020-ig) és a National Center for Health Statistics által gyűjtött halálozási adatok (2021-ig) felhasználásával összeállítja a legfrissebb adatokat a lakosság körében megjelenő daganat előfordulására és kimenetelére vonatkozóan.

2024.05.09. Háziorvostan

Súlyos nemkívánatos kardiovaszkuláris esemény pajzsmirigy-túlműködéssel kezeltekben

A pajzsmirigy-túlműködésből származó túlzott pajzsmirigyhormonok növelik a kardiovaszkuláris kockázatot. A pajzsmirigy-túlműködés 3 rendelkezésre álló kezelési módja közül hiányoznak az újonnan diagnosztizált pajzsmirigy-túlműködés kezelésére alkalmazott pajzsmirigy-ellenes gyógyszerekkel (ATD-k), radioaktív jóddal (RAI) és műtéttel kapcsolatos hosszú távú kimenetek összehasonlításai.

2024.05.08. Háziorvostan

Mentális egészség a serdülők és fiatal felnőttek körében, 2006-2019

A fiatalok mentális egészségével kapcsolatos aggodalmak az elmúlt évtizedben egyre csak erősödtek, különösen a mentális terhek COVID-19 világjárvány során tapasztalt növekedése kapcsán. A mentális egészséggel kapcsolatos járóbeteg-ellátások tendenciáinak vizsgálata kulcsfontosságú információkkal szolgál a járulékos tényezők megvilágítása, a veszélyeztetett csoportok azonosítása, valamint a mentális egészségügyi válság kezelésére irányuló stratégiák hatékonysága érdekében.

2024.05.03. Háziorvostan