neurológia
Mikroműanyagok felhalmozódása az agyban?
A környezeti mikroműanyagok és nanoplasztikák (MNP-k) növekvő globális koncentrációja aggodalomra ad okot az emberek kitettsége, illetve egészségi állapotuk alakulása miatt.
A vércsoport befolyásolhatja a stroke kockázatát
Az Egyesült Államokban évente valamivel kevesebb mint 800 000 ember szenved stroke-ot. A legtöbb ilyen esemény - négyből körülbelül három - 65 éves vagy annál idősebb embereknél következik be, és a kockázat 55 éves kor után évtizedenként megduplázódik.
Feltárták a mikroglia sejtek fő szabályozóinak szerepét a COVID-19-cel összefüggő agyi károsodásban
A koronavírus gyakran okoz hosszú távon is fennmaradó idegrendszeri tüneteket, amelyek okai máig ismeretlenek. A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói feltárták a mikroglia sejtek, azaz az agyi gyulladásos folyamatok fő szabályozóinak szerepét az agyi károsodás kialakulásában.
Mesterséges intelligenciamodellek megmutatják, hogyan fejlődött az agy 320 millió év alatt
Az emberi agy az egyik legösszetettebb struktúra a természetben, eredete pedig több százmillió évre nyúlik vissza. Egy új tanulmány, mesterséges intelligenciamodellek segítségével tárja fel az agy evolúcióját.
Egy elfelejtett szükséglet: a csend szerepe az egészségmegőrzésben
Egyre zajosabb világunk összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel, a szorongással és a depresszióval, valamint a halláskárosodással is.
Forradalmi újítás a PTE Neurológiai Klinikáján
Az USA és Németország után, Kelet-Közép Európában először Pécsett ültettek be távprogramozásra képes, újratölthető mély agyi stimulációs rendszert. Az új eszköz a Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását eredményezi.
Új kutatás segíti az epilepsziával élőket
Egy, a Pécsi Tudományegyetemen folyó kutatás és adatgyűjtés révén tovább javulhat az epilepsziás betegek gyógyszeres kezelésének hatásfoka, könnyebben megelőzhetővé válhatnak a rohamok, és oldódhatnak a társadalmi előítéletek is.
A szülők válása és a stroke kockázat?
Bár tanulmányok vizsgálták a kedvezőtlen gyermekkori élmények és a krónikus egészségügyi kimenetel, köztük a stroke közötti összefüggést, kevés tanulmány vizsgálta a szülők válása és a stroke közötti összefüggést olyan felnőttek körében, akiknek nem volt gyermekkori traumájuk.
A COVID növelheti az Alzheimer-kór kockázatát?
Miközben a világ lábadozik a COVID-19 világjárványból, tudósok továbbra is vizsgálják hosszú távú hatásait az agy egészségére. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a vírusfertőzések szisztémás gyulladást válthatnak ki, amely kulcsfontosságú tényező a neurodegeneratív betegségek kialakulásában.
Az NHS nem fogja finanszírozni a donanemabot Alzheimer-kór kezelésére
A National Institute for Health and Care Excellence (NICE) azt javasolta, hogy a donanemabot ne hagyják jóvá az NHS-ben azon a napon, amikor a Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) jóváhagyta a gyógyszert, mint új kezelést a betegség korai stádiumában lévő felnőttek számára, akiknek az apolipoprotein E4 gén egy példánya vagy egyetlen egy példánya sincs meg.
Gyógyszerek, amelyek befolyásolhatják a demencia kialakulásának kockázatát
A demencia világszerte milliókat érint, és jelentős személyes és gazdasági terheket okozva, globális egészségügyi kihívást jelent. A jelenlegi kezelések elsősorban a tüneteket kezelik, de a betegség prognózisának megváltoztatásában csak korlátozottan érhetők el sikerek.
Magyar kutatók felfedezése nyithat új utakat a mentális zavarok kezelésében
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói egy eddig ismeretlen agytörzsi területet fedeztek fel, mely az agy jutalmazó rendszerében játszik szerepet. Felfedezésük kritikus fontosságú lehet a szorongás, a depresszió vagy akár a szenvedélybetegségek kezelése szempontjából is.
Hogyan hat a gyermekkori trauma az agyunkra, a testünkre és a génjeinkre?
A gyermekkor az idegrendszer fejlődése szempontjából a legérzékenyebb időszak, de sajnos ez a folyamat sokféleképpen megzavarható.