Magyar kutatók felfedezése segíthet az agy egy fontos területének megértésében
Fontos sejtcsoportokat határoztak meg az emberi hippokampusz különböző rétegeiben a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) kutatói. Eredményeik olyan betegségek kutatásában bírhatnak nagy jelentőséggel, mint a skizofrénia, az epilepszia és az Alzheimer-kór.
Bedros J. Róbert: Elhízásban Európa-elsők lettünk
Az elhízás súlyos betegség, és csaknem kétszázféle betegség kialakulásával hozható összefüggésbe – figyelmeztetett az InfoRádióban a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság alapító-elnöke, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház főigazgatója, Bedros J. Róbert.
A tévé előtt töltött idő korlátozása védheti a szív egészségét
Az ateroszklerotikus szív- és érrendszeri betegségek (ASCVD) akkor jelentkeznek, amikor plakkok rakódnak le az artériákban, ami olyan állapotokhoz vezet, mint a szívbetegség, a stroke és a perifériás artériás betegségek. Ezek az állapotok súlyos következményekkel járhatnak, beleértve a csökkent életminőséget, az olyan műtétek szükségességét, mint a bypass-műtétek és a stentelés, az amputációk, sőt, akár a korai halál is.
A bélbaktériumok egyensúlyhiánya megjósolhatja a sclerosis multiplex súlyosságát?
Világszerte mintegy 2,9 millió ember él sclerosis multiplexszel, ami egy krónikus neurológiai betegség, amelyben a szervezet immunrendszere megtámadja a központi idegrendszert.
A közösségi média és a téveszmés zavarok kapcsolata
A Simon Fraser Egyetem kutatóinak tanulmánya szoros kapcsolatot talált a magas szintű közösségi médiahasználat és a téveszmékkel járó pszichiátriai rendellenességek között.
Egy tulajdonság a beszédben, amely előrevetíti a kognitív hanyatlást
Sokan nehezen találjuk meg a szavakat a mindennapi életben. Ez pedig általában az életkor előrehaladtával egyre szembetűnőbbé válik.
Az aszpirin meggátolhatja a rák terjedését?
Jelenleg is folynak klinikai kísérletek, amelyek azt vizsgálják, hogyan segíthet az aszpirin megakadályozni a rákbetegség kiújulását. A szakértők szerint azonban a rákos betegeknek nem szabad rutinszerűen aszpirint szedniük anélkül, hogy megbeszélnék orvosukkal a lehetséges mellékhatások, például a gyomorvérzés miatt.
Első alkalommal végeztek robotasszisztált műtéttel élődonoros veseeltávolítást
A DaVinci sebészeti robot képes a legfinomabb kézmozgást is lekövetni, így a kiemelendő donorszerv vérellátása még pontosabban kipreparálható és megőrizhető, ennek révén biztonságosabban beültethető a transzplantáció során.
Speciális fényérzékeny molekulákkal segítik megtalálni a jövő gyógyszereinek új célpontjait
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) munkatársai olyan új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely hatalmas segítséget nyújthat a jövőbeni gyógyszerkutatásokban.
Jobb alvás, stabilabb vércukorszint?
A vércukorszint-szabályozás kritikus szerepet játszik a metabolikus egészségben, a glükózszint ingadozása pedig összefügg a cukorbetegség szövődményeivel. Korábbi kutatások az elégtelen alvást a csökkent glükózanyagcsere kockázati tényezőjeként azonosították, azonban a hosszú távú alvási minták és azok hatása a glikémiás variabilitásra még mindig kevéssé kutatottak.
Szegedi kutatók a nanoműanyagok egészségügyi kockázatait vizsgálják
Az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) két partnerintézménnyel, a Cambridge-i és az Ulm-i Egyetemmel együtt vizsgálja a nanorészecskék emberi szervezetre gyakorolt hatásait.
A vércsoport befolyásolhatja a stroke kockázatát
Az Egyesült Államokban évente valamivel kevesebb mint 800 000 ember szenved stroke-ot. A legtöbb ilyen esemény - négyből körülbelül három - 65 éves vagy annál idősebb embereknél következik be, és a kockázat 55 éves kor után évtizedenként megduplázódik.
Hogyan kell felkészülnie az orvosoknak a globális felmelegedésre?
Egy nemzetközi projektben a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatói arra keresték a választ, hogyan kell felkészülnie az orvosoknak a klímaváltozás káros egészségügyi hatásaira.